Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Kdo psu odběr provádí?

Dárci krev odebírá veterinární lékař, který po celou dobu odběru dbá na dodržování všech zásad sterility a správného zacházení s krevní konzervou. Zdravý pes může krev darovat 3 – 4krát ročně. Odku

zobrazit všechny dotazy >>

MURPHYHO ZÁKONY V CHOVATELSKÉ PRAXI

Pár pravidel, jejichž autorem je sám život a editorem moje maličkost, fascinovaná nevyhnutelností, s jakou nastanou všechny příznivé okolnosti pro jejich další rozvoj. Pravidlo papouščího apetitu:

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Březost samice a odchov mláďat u morčat

V minulém čísle našeho časopisu jsme se věnovali péči o morčata a jejich vzájemnému soužití. V závěru článku jsme se dostali až k soužití samce a samice, případně několika samic. Pro takové seskupení bychom se měli rozhodovat vždy cíleně, tedy za účelem krytí a dosažení svého chovatelského cíle. Morčata před připuštěním by měla být zdravá a v dobré kondici. To se týká zejména případů, kdy si samce na krytí někde půjčujeme (u chovatele, kamaráda apod.), i ten by měl projít karanténou, stejně jako samice, kterou budeme krýt. K samci do ubikace dáváme ke krytí jednu nebo více samiček. Páry či skupiny vybíráme podle svých chovatelských cílů. Před samotným připuštěním nás tedy nejprve čeká důkladné prostudování průkazů původu.
Pohlavní dospělost
Pohlavní aktivitu morčat udávají některé chovatelské publikace až v období dvou měsíců po narození. Na základě chovatelských zkušeností je prokázáno, že schopnost nakrýt samici se u samců objevuje již po prvním měsíci života, u vyspělejších jedinců i ve třech týdnech. Pro samičku je však březost v tomto věku zcela nevhodná. Samice jsou k připuštění připraveny po třetím měsíci věku, od hmotnosti 600–700 g, kdy dosáhnou pohlavní dospělosti. Není také vhodné připouštět samice starší jednoho roku, které ještě nerodily. Dochází u nich totiž k pevnému spojení pánevních kostí ve stydké oblasti. U mladších samic je toto spojení chrupavčité, při porodu se snadno rozšíří a pro další porody zůstanou již zpevněné porodní cesty širší.
Samice má říji každých 15–17 dní. V období před nástupem říje bývají samičky aktivnější, mohou se projevovat brumlavými zvuky a přešlapováním ze strany na stranu. S nástupem říje se prohýbají v zádech a dochází k rozšiřování vulvy. Samotná říje trvá okolo 10 hodin. Ve skupině více samic tedy můžeme říji vysledovat velice snadno. Pokud dojde během říje k nakrytí samice, nalezneme na zevních pohlavních orgánech tzv. zátku (produkt samčích přídatných pohlavních žláz), která má gumovitou nebo voskovitou konzistenci a chrání před prosakováním spermatu a před oplozením dalším samcem.

Období březosti
Po úspěšném oplodnění následuje březost. Prvním příznakem březosti samice je absence další říje. Březost u morčat trvá 64–72 dní, nejčastěji však 68 dní. U prvorodiček a samic, které čekají více mláďat, bývá březost kratší. Pokud samičku v pravidelných intervalech vážíme, můžeme vysledovat březost vážením, po prvním měsíci bývá nárůst hmotnosti vyšší. Během sedmého týdne březosti už můžeme pozorovat pohyby mláďat přes břišní stěnu. V tomto období – pokud samička žije stále se samcem – samečka oddělíme. V devátém týdnu březosti se začínají rozšiřovat porodní cesty a připravují se na průchod mláďat. Ke konci březosuti se snižují i pohyby mláďat, která přestávají mít v děloze dostatek prostoru.

Porod
Porod nastává obvykle po 68denní březosti. Před porodem samice přijímá zpravidla méně potravy než normálně, méně se pohybuje a zrychleně dýchá. Rozšiřují se pánevní kosti a při přiložení prstů před přední okraj vulvy zjistíme v místě spojení pánevních kostí, za jak dlouho bude porod následovat. Pokud je samice otevřená cca na prst až dva, můžeme počítat s porodem do 24–48 hodin. Existují samozřejmě i výjimky, kdy takto otevřená samice začne rodit až za týden. Fyziologický porod je velmi rychlý, trvá 5–45 minut, a to podle počtu mláďat ve vrhu. Samička morčete na rozdíl od ostatních savců rodí svá mláďata vsedě. Mláďata se nejčastěji rodí hlavičkou napřed. Samička nejprve prokousne plodové obaly v okolí nozder mláděte, aby se mohlo nadechnout, překousne pupeční šňůru a olízáním odstraní z mláděte zbytky plodových obalů. S každým mládětem odchází i placenta, kterou na základě instinktivního chování z přírody samice pozře, aby ochránila svoje mláďata před predátory. Konzumací placenty získává také oxytocin, který napomáhá stahům dělohy a spuštění mléka. Samička obvykle rodí dvě až čtyři mláďata, výjimečně až sedm. Zpravidla dvě hodiny po porodu prochází samička znovu říjí a po zdravotní stránce by bylo zcela nevhodné, aby došlo k opětovnému nakrytí a následné březosti. Z tohoto důvodu je důležité, aby byl samec od samice včas oddělen.
Mláďata se rodí osrstěná, vidoucí a ihned po porodu dokážou běhat. V případě, že se nám narodí mláďata skinny morčat, jsou zmenšenými kopiemi svých rodičů (osrstění pouze na nose a nožkách), zatímco bezsrstí baldwini se narodí osrstění a srst během prvních dvou měsíců ztrácejí. Porodní hmotnost mláďat se pohybuje od 60 do 110 g, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Mláďata s porodní váhou nižší než 45g většinou nepřežijí. Pokud je ve vrhu pouze jednou mládě, bývá jeho hmotnost zpravidla vyšší (i 150 g) než v případě vícečetného vrhu, což někdy může způsobit porodní komplikace. U cuy (obřích) morčat se porodní velikost mláďat pohybuje mezi 130 až 220 g. Z tohoto důvodu není ze zdravotního hlediska vhodné křížení cuy morčat s běžnými morčaty. Plody by v těle samice mohly narůst do velkých rozměrů a znemožnit tak přirozený porod.

Po porodu
Samice morčete má standardně jeden pár mléčných žláz a mláďata během prvního měsíce života živí mateřským mlékem. Mláďata však téměř okamžitě po porodu ochutnávají a dokážou pozřít i pevnou stravu. U mláďat je žádoucí, aby do 12 hodin po porodu začala sát mateřské mléko, v opačném případě by bylo nutné mláďata dokrmovat. Samice mláďata čistí a masíruje jim břicho, aby zajistila správné fungování zažívání (vyprazdňování). O své potomstvo se stará tři až čtyři týdny. Obvykle se odstavují při váze 250–300 g. V této době jsou již mláďat zcela samostatná, nezávislá na mateřském mléku. V tomto období je také nutné oddělit mladé samečky a samice, aby nedošlo k jejich vzájemnému páření, což je vzhledem k velikosti a věku zcela nevhodné.

Odchov mláďat
Ve většině případů probíhá u morčat porod i následný odchov mláďat zcela bez komplikací. Občas se však i po zcela bezproblémovém porodu mohou objevit komplikace vedoucí k oslabení či úhynu jednotlivých mláďat nebo celého vrhu. Pokud tomuto chceme předejít, musíme matku i mláďata pravidelně sledovat. Všímáme si chování, kojení, pohybu. Pokud se nám matka „nezdá“ a mláďata stále hubnou, nesají nebo nepřibírají, je třeba navštívit veterináře. Může se jednat o případ, kdy matka mláďata odmítá. Nejvyšší výskyt takového chování je zaznamenán u prvorodiček. Matky se mláďatům nevěnují, po porodu je neočistí a takto neošetřená mláďata záhy po porodu hynou na prochladnutí. Takovému chování lze předejít umístěním nastávající matky do menší ubikace, kde bude mít na péči o svoje mláďata dostatek klidu a nastoupí u ní standardní mateřské chování. Pokud nezájem o mláďata přetrvává, je nutné vyhledat náhradní matku. Ideálním řešením je najít matku se stejně starými mláďaty a morčátka přidat k nim. Někdy však samice striktně odlišují svoje a cizí mláďata a nová mláďata nepřijmou. V takovém případě musíme využít domácí náhražky morčecího mléka, které doplňujeme o probiotika a vitamín C. V praxi se velice dobře osvědčila směs stejných dílů nízkotučného kondenzovaného mléka Tatra a vody, ke které přidáme vitamíny a minerály, např. žloutek, nízkotučný bílý jogurt, glukopur, mrkvovou či jablečnou šťávu. Další praxí prověřenou recepturou je kaše „Borisovka“, která pomohla zachránit malinkého rexíka Petry Márové z CHS Velvet, recept od Dr. Jekla z Brna – 36 dílů nízkotučného tvarohu, 48 dílů plnotučného mléka, 6 dílů smetany (30 %), 4 díly žloutku a 1 díl oleje. Další možností je podávání instantního krmiva Rodicare (výrobce Alfavet). Směs, kterou morčátku podáváme by měla být vlažná, aby se nespálilo. Během prvního týdne krmíme každé dvě hodiny, poté intervaly prodloužíme na čtyři hodiny. Zpočátku postačí jeden ml, protože žaludek mladých morčat je velmi malý. Dáváme pozor, aby morče směs nevdechlo. U starších a větších mláďat dávku úměrně zvyšujeme. V prvních dnech můžeme při vážení vidět pokles hmotnosti, ale vzápětí by se měla křivka obrátit a ve 14 dnech by mělo mít zdravé morče dvojnásobek porodní váhy. Pokud se nám podaří takováto mláďata odchovat, není vhodné je dále používat v chovu, protože se předpokládá jistá dědičnost tohoto narušeného chování (odmítání mláďat po porodu). Morčata s nízkou porodní hmotností (pod 60 g) nebo oslabená mláďata mohou být z předčasně narozených vrhů. Tato morčata je možné zachránit pouze pokud se narodila po 52. dnu života. Do té doby nemají vyvinuté plíce a jakákoliv snaha o jejich záchranu se setkává s neúspěchem. Naděje na přežití je u mláďat vážících více než 60 g, pokud se snaží pohybovat, přijímají potravu a přibývají na váze. Předčasně narozená mláďata lze poznat podle měkkých a bílých drápků nebo absence či velmi malého osrstění (pozor, nezaměňovat s plemenem skinny). Mláďata se snažíme nejprve přikládat ke strukům, abychom zjistili, zda mají sací reflex. Pokud sací reflex chybí, musíme je pravidelně uměle dokrmovat. U oslabených morčátek nebo morčátek s nízkou porodní hmotností je třeba zajistit také dostatek tepla. To může zajistit samice, i když nekojí. V případě úhynu samice po porodu je možné použít pet lahev naplněnou teplou vodou, kterou obalíme do ručníku nebo nahřívací polštářky.
V případě, že se kupující rozhodne pouze pro jednoho domácího mazlíčka, měli bychom mu připomenout, že je třeba věnovat morčeti každodenně nějaký čas – nejen ho ráno nakrmit, případně mu vyčistit kotec. Morčata jsou velice společenská zvířata, která ráda žijí ve skupině, ve které spolu dobře vychází. K soužití samce se samicí nebo skupinou samic – k chovu – a tedy i odchovu mláďat by měl kupující přistupovat především zodpovědně a s určitým chovatelským cílem.

Vše o chovu zakrslého králíka aneb Jak správně poradit zákazníkům

Pod názvem zakrslý králík shrnujeme všechny druhy zakrslých králíků, a to jak čistokrevné králíky, tak i křížence a neuznaná plemena. Hlavní rozdělení je na zakrslé berany (uši obrácené k zemi) a klas

zobrazit článek >>
Kůže na žvýkání

Je dobře, že svému psovi dáváte žvýkací pomůcky, protože žvýkačky a okusovadla mu pomáhají při uvolňování stresu a některé pochoutky dokážou odstranit plak ze zubů a dásní. Pro tyto účely jsou ideáln

zobrazit článek >>
Kočky umí pohladit i škrábnout

Kočky jsou stále více a více populární domácí mazlíčci. Rády si hrají, mazlí, spí s vámi u televize a spokojeně vrní, když jim jste nablízku. Ale také milují vystrčit drápky a škrábat. Bohužel tím mís

zobrazit článek >>
FILTRACE VODY V AKVÁRIU

Akvárium v podstatě tvoří velký systém s přirozenou biologickou "filtrací", ve kterém probíhá koloběh dusíku, uhlíku atd. Všichni víme, že voda v přírodě má samočistící schopnost, v akváriu je však ta

zobrazit článek >>
Připravte se na léto

V letních měsících se naše kontakty s přírodou zintenzivňují. Na procházkách a na výletech se psem se však může ukázat i ta horší tvář léta – úrazy, poštípání hmyzem a klíšťaty, alergie, záněty zvukov

zobrazit článek >>
Co dělat, kyž uletí papoušek

Stává se to až příliš často. Na počátku bývá většinou neopatrnost v podobě zapomenutého otevřeného okna, nebo podcenění šikovnosti papouška, který si dokáže poradit i s velmi důmyslným uzávěrem dvíře

zobrazit článek >>
Váš pes nemusí být jen potěšení

Štěkání Uštěkaný pes je nepříjemností pro majitele a trestem pro sousedy. Štěkání je pro psa přirozeností během hry nebo v rámci emocí, ale neměl by štěkat pořád. Jestliže štěká prakticky neustále je

zobrazit článek >>
PAPOUŠEK NA LETNÍM BYTĚ

Snad i nejvášnivějšího milovníka zimy dokáže krásné letní počasí vylákat z domu ven a on ocení přednosti hřejivých dnů plných slunce. Není divu, že chceme pohodu svěžího letního rána, ospalé odpolední

zobrazit článek >>
MIKROKOSMOS “NANO“

Dnes neznáme jenom nanotechnologie, ale pár let už také nanoakvária. Jen málokdo ví, že dříve byla akvária velmi malá. Z dnešního pohledu byla “nano“, protože sklo bylo drahé a výroba nádrží o délce v

zobrazit článek >>
Agresivita mezi kočkami v jedné domácnosti

Koťata jsou miloučká, chlupatá klubíčka, nad kterým se každý rozněžní a není člověk který by je mohl nemít rád. A nebo to tak není? Kolem 4. měsíce věku se může stát, že z roztomilého plyšounka se vyk

zobrazit článek >>
nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4