Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Laparoskopické operace NOVĚ na našem pracovišti Laparoskopie výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se ta
zobrazit článek >>
Výroky,které každého pejskaře zaručeně vytočí

Určitě se to stalo i vám, kdy jste stáli před svým známým jak opaření a v hlavě vám křičela otázka:,, Jak jen tohle můžeš říct?!?“ Jak? Snadno:-) My, majitelé psů, vidíme věci jednoduše trošku jinak

zobrazit všechny dotazy >>

Cvičte svého psa

Buďte autoritou. Pes potřebuje vědět, kdo je šéf – a tím šéfem budete Vy. Prohlašte se šéfem a uvidíte, že pro obě dvě strany bude společné soužití jednoduší a šťastnější. Začněte základy. Naučte

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Březost samice a odchov mláďat u morčat

V minulém čísle našeho časopisu jsme se věnovali péči o morčata a jejich vzájemnému soužití. V závěru článku jsme se dostali až k soužití samce a samice, případně několika samic. Pro takové seskupení bychom se měli rozhodovat vždy cíleně, tedy za účelem krytí a dosažení svého chovatelského cíle. Morčata před připuštěním by měla být zdravá a v dobré kondici. To se týká zejména případů, kdy si samce na krytí někde půjčujeme (u chovatele, kamaráda apod.), i ten by měl projít karanténou, stejně jako samice, kterou budeme krýt. K samci do ubikace dáváme ke krytí jednu nebo více samiček. Páry či skupiny vybíráme podle svých chovatelských cílů. Před samotným připuštěním nás tedy nejprve čeká důkladné prostudování průkazů původu.
Pohlavní dospělost
Pohlavní aktivitu morčat udávají některé chovatelské publikace až v období dvou měsíců po narození. Na základě chovatelských zkušeností je prokázáno, že schopnost nakrýt samici se u samců objevuje již po prvním měsíci života, u vyspělejších jedinců i ve třech týdnech. Pro samičku je však březost v tomto věku zcela nevhodná. Samice jsou k připuštění připraveny po třetím měsíci věku, od hmotnosti 600–700 g, kdy dosáhnou pohlavní dospělosti. Není také vhodné připouštět samice starší jednoho roku, které ještě nerodily. Dochází u nich totiž k pevnému spojení pánevních kostí ve stydké oblasti. U mladších samic je toto spojení chrupavčité, při porodu se snadno rozšíří a pro další porody zůstanou již zpevněné porodní cesty širší.
Samice má říji každých 15–17 dní. V období před nástupem říje bývají samičky aktivnější, mohou se projevovat brumlavými zvuky a přešlapováním ze strany na stranu. S nástupem říje se prohýbají v zádech a dochází k rozšiřování vulvy. Samotná říje trvá okolo 10 hodin. Ve skupině více samic tedy můžeme říji vysledovat velice snadno. Pokud dojde během říje k nakrytí samice, nalezneme na zevních pohlavních orgánech tzv. zátku (produkt samčích přídatných pohlavních žláz), která má gumovitou nebo voskovitou konzistenci a chrání před prosakováním spermatu a před oplozením dalším samcem.

Období březosti
Po úspěšném oplodnění následuje březost. Prvním příznakem březosti samice je absence další říje. Březost u morčat trvá 64–72 dní, nejčastěji však 68 dní. U prvorodiček a samic, které čekají více mláďat, bývá březost kratší. Pokud samičku v pravidelných intervalech vážíme, můžeme vysledovat březost vážením, po prvním měsíci bývá nárůst hmotnosti vyšší. Během sedmého týdne březosti už můžeme pozorovat pohyby mláďat přes břišní stěnu. V tomto období – pokud samička žije stále se samcem – samečka oddělíme. V devátém týdnu březosti se začínají rozšiřovat porodní cesty a připravují se na průchod mláďat. Ke konci březosuti se snižují i pohyby mláďat, která přestávají mít v děloze dostatek prostoru.

Porod
Porod nastává obvykle po 68denní březosti. Před porodem samice přijímá zpravidla méně potravy než normálně, méně se pohybuje a zrychleně dýchá. Rozšiřují se pánevní kosti a při přiložení prstů před přední okraj vulvy zjistíme v místě spojení pánevních kostí, za jak dlouho bude porod následovat. Pokud je samice otevřená cca na prst až dva, můžeme počítat s porodem do 24–48 hodin. Existují samozřejmě i výjimky, kdy takto otevřená samice začne rodit až za týden. Fyziologický porod je velmi rychlý, trvá 5–45 minut, a to podle počtu mláďat ve vrhu. Samička morčete na rozdíl od ostatních savců rodí svá mláďata vsedě. Mláďata se nejčastěji rodí hlavičkou napřed. Samička nejprve prokousne plodové obaly v okolí nozder mláděte, aby se mohlo nadechnout, překousne pupeční šňůru a olízáním odstraní z mláděte zbytky plodových obalů. S každým mládětem odchází i placenta, kterou na základě instinktivního chování z přírody samice pozře, aby ochránila svoje mláďata před predátory. Konzumací placenty získává také oxytocin, který napomáhá stahům dělohy a spuštění mléka. Samička obvykle rodí dvě až čtyři mláďata, výjimečně až sedm. Zpravidla dvě hodiny po porodu prochází samička znovu říjí a po zdravotní stránce by bylo zcela nevhodné, aby došlo k opětovnému nakrytí a následné březosti. Z tohoto důvodu je důležité, aby byl samec od samice včas oddělen.
Mláďata se rodí osrstěná, vidoucí a ihned po porodu dokážou běhat. V případě, že se nám narodí mláďata skinny morčat, jsou zmenšenými kopiemi svých rodičů (osrstění pouze na nose a nožkách), zatímco bezsrstí baldwini se narodí osrstění a srst během prvních dvou měsíců ztrácejí. Porodní hmotnost mláďat se pohybuje od 60 do 110 g, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Mláďata s porodní váhou nižší než 45g většinou nepřežijí. Pokud je ve vrhu pouze jednou mládě, bývá jeho hmotnost zpravidla vyšší (i 150 g) než v případě vícečetného vrhu, což někdy může způsobit porodní komplikace. U cuy (obřích) morčat se porodní velikost mláďat pohybuje mezi 130 až 220 g. Z tohoto důvodu není ze zdravotního hlediska vhodné křížení cuy morčat s běžnými morčaty. Plody by v těle samice mohly narůst do velkých rozměrů a znemožnit tak přirozený porod.

Po porodu
Samice morčete má standardně jeden pár mléčných žláz a mláďata během prvního měsíce života živí mateřským mlékem. Mláďata však téměř okamžitě po porodu ochutnávají a dokážou pozřít i pevnou stravu. U mláďat je žádoucí, aby do 12 hodin po porodu začala sát mateřské mléko, v opačném případě by bylo nutné mláďata dokrmovat. Samice mláďata čistí a masíruje jim břicho, aby zajistila správné fungování zažívání (vyprazdňování). O své potomstvo se stará tři až čtyři týdny. Obvykle se odstavují při váze 250–300 g. V této době jsou již mláďat zcela samostatná, nezávislá na mateřském mléku. V tomto období je také nutné oddělit mladé samečky a samice, aby nedošlo k jejich vzájemnému páření, což je vzhledem k velikosti a věku zcela nevhodné.

Odchov mláďat
Ve většině případů probíhá u morčat porod i následný odchov mláďat zcela bez komplikací. Občas se však i po zcela bezproblémovém porodu mohou objevit komplikace vedoucí k oslabení či úhynu jednotlivých mláďat nebo celého vrhu. Pokud tomuto chceme předejít, musíme matku i mláďata pravidelně sledovat. Všímáme si chování, kojení, pohybu. Pokud se nám matka „nezdá“ a mláďata stále hubnou, nesají nebo nepřibírají, je třeba navštívit veterináře. Může se jednat o případ, kdy matka mláďata odmítá. Nejvyšší výskyt takového chování je zaznamenán u prvorodiček. Matky se mláďatům nevěnují, po porodu je neočistí a takto neošetřená mláďata záhy po porodu hynou na prochladnutí. Takovému chování lze předejít umístěním nastávající matky do menší ubikace, kde bude mít na péči o svoje mláďata dostatek klidu a nastoupí u ní standardní mateřské chování. Pokud nezájem o mláďata přetrvává, je nutné vyhledat náhradní matku. Ideálním řešením je najít matku se stejně starými mláďaty a morčátka přidat k nim. Někdy však samice striktně odlišují svoje a cizí mláďata a nová mláďata nepřijmou. V takovém případě musíme využít domácí náhražky morčecího mléka, které doplňujeme o probiotika a vitamín C. V praxi se velice dobře osvědčila směs stejných dílů nízkotučného kondenzovaného mléka Tatra a vody, ke které přidáme vitamíny a minerály, např. žloutek, nízkotučný bílý jogurt, glukopur, mrkvovou či jablečnou šťávu. Další praxí prověřenou recepturou je kaše „Borisovka“, která pomohla zachránit malinkého rexíka Petry Márové z CHS Velvet, recept od Dr. Jekla z Brna – 36 dílů nízkotučného tvarohu, 48 dílů plnotučného mléka, 6 dílů smetany (30 %), 4 díly žloutku a 1 díl oleje. Další možností je podávání instantního krmiva Rodicare (výrobce Alfavet). Směs, kterou morčátku podáváme by měla být vlažná, aby se nespálilo. Během prvního týdne krmíme každé dvě hodiny, poté intervaly prodloužíme na čtyři hodiny. Zpočátku postačí jeden ml, protože žaludek mladých morčat je velmi malý. Dáváme pozor, aby morče směs nevdechlo. U starších a větších mláďat dávku úměrně zvyšujeme. V prvních dnech můžeme při vážení vidět pokles hmotnosti, ale vzápětí by se měla křivka obrátit a ve 14 dnech by mělo mít zdravé morče dvojnásobek porodní váhy. Pokud se nám podaří takováto mláďata odchovat, není vhodné je dále používat v chovu, protože se předpokládá jistá dědičnost tohoto narušeného chování (odmítání mláďat po porodu). Morčata s nízkou porodní hmotností (pod 60 g) nebo oslabená mláďata mohou být z předčasně narozených vrhů. Tato morčata je možné zachránit pouze pokud se narodila po 52. dnu života. Do té doby nemají vyvinuté plíce a jakákoliv snaha o jejich záchranu se setkává s neúspěchem. Naděje na přežití je u mláďat vážících více než 60 g, pokud se snaží pohybovat, přijímají potravu a přibývají na váze. Předčasně narozená mláďata lze poznat podle měkkých a bílých drápků nebo absence či velmi malého osrstění (pozor, nezaměňovat s plemenem skinny). Mláďata se snažíme nejprve přikládat ke strukům, abychom zjistili, zda mají sací reflex. Pokud sací reflex chybí, musíme je pravidelně uměle dokrmovat. U oslabených morčátek nebo morčátek s nízkou porodní hmotností je třeba zajistit také dostatek tepla. To může zajistit samice, i když nekojí. V případě úhynu samice po porodu je možné použít pet lahev naplněnou teplou vodou, kterou obalíme do ručníku nebo nahřívací polštářky.
V případě, že se kupující rozhodne pouze pro jednoho domácího mazlíčka, měli bychom mu připomenout, že je třeba věnovat morčeti každodenně nějaký čas – nejen ho ráno nakrmit, případně mu vyčistit kotec. Morčata jsou velice společenská zvířata, která ráda žijí ve skupině, ve které spolu dobře vychází. K soužití samce se samicí nebo skupinou samic – k chovu – a tedy i odchovu mláďat by měl kupující přistupovat především zodpovědně a s určitým chovatelským cílem.

Lupina a její význam pro zdraví lidí a ve výživě zvířat – výtah z článku

Rod Lupinus zahrnuje asi 300 druhů jedno a víceletých bylin. Po vyšlechtění tzv. sladké lupiny (nízký obsah alkaloidů – hořké látky, vysoký obsah bílkovin) se stala zdrojem proteinů ve výživě lidí i z

zobrazit článek >>
Šanta kočičí, bylinka pro lidi i kočky

Pokud nechcete, aby vaši zahradu navštěvovaly kočky, pak šantu kočičí raději nepěstujte. Kočky ji totiž milují. Pokud se o vůni této bylinky naopak klidně podělíte, určitě si ji vysaďte. Je krásná i l

zobrazit článek >>
Výhody a nevýhody jednotlivých druhů stravy

Doma připravovaná strava jako maso, příkrmy, zelenina aj. je sice velmi aromatická, z čehož vyplívá její chutnost a dobré přijímání psem, ale její nevýhodou je, že se obtížně vylaďuje krmná dávka co d

zobrazit článek >>
Na co si dát pozor při krmení kastrovaných zvířat

Zákrok u fen… Kastrace fen a psů si můžeme rozdělit na preventivní a léčebné. Preventivní kastrace fen se provádí z důvodů zabránění nežádoucího nakrytí nezvaným návštěvníkem, prevence vzniku zánět

zobrazit článek >>
Vliv výživy na mozek a smyslové orgány

Na mozek a smyslové orgány a tím pádem také na chování psa má vliv celá řada živin. Tak například větší množství méně hodnotných bílkovin podávaných po delší dobu může u některých psů vyvolat napříkla

zobrazit článek >>
Užitečné zásady pro regulaci teritoriálního chování

Pes: 1. Pokud váš pes značkuje doma, udělejte v první řadě jasno v hierarchii, až pak začněte uvažovat o kastraci. 2. Měňte místa vycházek, aby si pes nezačal přivlastňovat nějaké území. 3. Nechoďt

zobrazit článek >>
Připravte se na léto

V letních měsících se naše kontakty s přírodou zintenzivňují. Na procházkách a na výletech se psem se však může ukázat i ta horší tvář léta – úrazy, poštípání hmyzem a klíšťaty, alergie, záněty zvukov

zobrazit článek >>
Co dělat, když pes začne krvácet?

Je dobré občas dát na stará přísloví. A jedno z nich zní, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A my už víme, že leckdy nejen po lidech, ale bohužel i po jejich zvířecích kamarádech. Aby vás t

zobrazit článek >>
Lze naučit chodit kočku na vodítku?

Jestliže chcete vaší kočce umožnit bezpečně poznávat svět i mimo domácnost, je možnost naučit vaši kočku chodit na vodítku ideální možností. Nejlepší je začít již v raném věku. Starší kočku půjde

zobrazit článek >>
Jak tráví pes

Pes má relativně krátký zažívací trakt. Proto potrava prochází střevem psa dosti rychle. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebávání potravy musí se podle jednotlivých složek stra

zobrazit článek >>
nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4