Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Proč právě psa, proč právě fenu?

Padesát na padesát? Jedním ze zásadních momentů při výběru psa patří rozhodování, má-li to být pes, nebo fena. Naštěstí co budoucí majitel, to jiné rozhodnutí. Jedině proto nemůžou nikdy psí rody,

zobrazit všechny dotazy >>

Buďte přátelé

Hrajte si! Psi milují hry. Udělejte si každý den chvilku pro hraní. Kromě toho že si společně užijete spoustu zábavy , ulevíte svému psovi od nastřádané energie. Choďte na procházky. Berte vašeho

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

MIKROKOSMOS “NANO“

Dnes neznáme jenom nanotechnologie, ale pár let už také nanoakvária. Jen málokdo ví, že dříve byla akvária velmi malá. Z dnešního pohledu byla “nano“, protože sklo bylo drahé a výroba nádrží o délce větší než 50 cm náročná. Termín “nanoakvárium“ nemá žádnou přesnou definici. Obecně ale platí, že se jím označují všechny nádrže, které jsou menší než nejčastější akvárium pro začátečníky o rozměrech 60x30x30 cm a objemu 54 l. Nanoakvária nabízená v akvaristických prodejnách mívají objem 5-35 l.

PROČ PRÁVĚ MINIATURNÍ AKVÁRIA?
Nanoakvária jsou mezi jinými akvárii opravdovými trpaslíky. Do této kategorie patří ty nejmenší nádrže o délce o délce zhruba 30 až 50 cm a objemu menším než 35 l vody. S trochou znalostí a citu v nich můžete vytvořit filigránský mikrokosmos, v němž se optimálně uplatní droboučké rybky, krevetky a jemné rostliny. Nanoakvária nabízejí možnost vytvořit vhodné podmínky a odpovídajícím způsobem chovat velmi drobné rybky, krevetky, plže, kteří by se ve vězších nádržích prostě ztráceli. V miniaturním prostředí tohoto akvária se také snadněji uspokojují nároky jeho droboučkých obyvatel na vodu a potravu, protože všeho stačí malé množství. Příjemná je na těchto akváriích i skutečnost, že jim stačí plocha o velikosti zhruba jednoho listu papíru formátu A4 a hodí se takřka kamkoli. Přesto nabízejí podobné estetické zážitky a možnosti pozorování jako velké nádrže – pokud rovněž veškeré zařízení zůstane malé. Na druhé straně mají miniaturní nádrže i své nevýhody, protože malé množství vody reaguje rychleji na každou chovatelskou chybu. Nanoakváriu je proto třeba věnovat více pozornosti než větší nádrži. Velký rozmach nanoakvárií souvisel zprvu do jisté míry s malými krevetami, které se stávaly stále oblíbenějšími. Proto se také nanoakvária často prodávají jako “akvária pro krevety“. K mimořádně atraktivním a oblíbeným živočichům vhodným pro nanoakvária patří asijské krevetky rodů Caridina a Neocaridina. Po určité době vznikly u některých druhů dokonce chovatelské formy, za které se v některých zemích platí desetitisícové sumy. Kromě krevet jsou velmi oblíbeni také maličcí ráčci rodu Cambarellus.

SPRÁVNÁ VELIKOST Z hlediska chovu živočichů, použité techniky i péče je značný rozdíl, koupíte-li si nádrž o objemu 12 nebo 35 l. Pro jakou velikost se nakonec rozhodnete, to záleží především na přání. Možná že budete chtít zdůraznit pouze jediné zvíře nebo rostlinu jako svého druhu klenot – v takovém případě je plně vyhovující dvanácti litrová nádrž. Jestliže spíše směřujete k napodobení miniaturního životního společenstva podle vzoru přírodních biotopů, např. se dvěma druhy ryb a více druhy rostlin, pak by mělo mít vaše nanoakvárium objem nejméně 35 l. Bez ohledu na tyto úvahy doporučujeme, abyste si nepořizovali nádrž o menším objemu než 12 l , protože v ní se už nedají správným způsobem chovat ani ta nejmenší zvířata. Je potřeba si uvědomit, že každé zvíře potřebuje ke svému životu určitý prostor. Pokud ho nemá, může u něj dojít k poruše růstu i jiným zdravotním problémům. Další komplikací pro vodní organismy je skutečnost, že v malém objemu vody se hůře ustavuje biologická rovnováha a jakákoli změna, třeba i drobná, některého fyzikálního či chemického parametru ji velmi snadno naruší. V některých evropských zemích je dokonce zákonem stanoveno, jako minimální velikost musí mít akvárium, v němž je možno chovat ryby. U nás tomu tak není, to však neznamená, že bychom nemuseli respektovat základní chovatelská pravidla – určitě přece nechceme naše svěřence týrat. Proto vám v této knížce představíme opravdu jen takové druhy živočichů, které se hodí pro nanoakvária a lze jim v těchto nádržích vytvořit odpovídající životní podmínky.

VYVÁŽENÁ BILANCE STÁLE NA ZŘETELI
Co jde dovnitř, to jde také ven. Toto pravidlo, které pochopitelně platí pro každé akvárium, má důležitý význam zvláště pro malé nanonádrže s mimořádně malým objemem vody. Každé nanoakvárium představuje téměř kompletně do sebe uzavřený miniaturní žijící prostor, který je s okolím spojen pouze prostřednictvím krmení ryb, výměny vody a výměnou plynů (např. kyslík ze vzduchu). Pokud si toto uvědomíme, pak je zřejmé, že veškeré zbytky potravy, produkty látkové proměny i ostatky uhynulých zvířat, které ihned neodstraníme, zůstávají zachovány v akváriu. Sice se rozkládají činností užitečných bakterií, které se vyskytují v substrátu dna a ve filtrační náplni, jenže při tom se pouze přeměňují v jiné látky, jež se v čase hromadí rozpuštěné v akvarijní vodě. Rychlost tohoto hromadění závisí na intenzitě krmení a množství zvířat. I v nejmenších akváriích platí pravidlo, které razil známý německý průkopník moderní akvaristiky Guido Hückstedt: “Špína zůstane špínou, i když není vidět.“

SPRÁVNÉ NANOAKVÁRIUM PRO SPRÁVNÉ ZVÍŘE
Funkční nanoakvárium je jako složitý organismus, v němž musí být všechno v rovnováze. Jestliže odpovídá velikost akvária a jeho zařízení, použitá technika, kvalita vody a potrava optimálně požadavkům chovaných druhů živočichů, stane se z nádrže maličký kousek přírody. Pokud ne, zůstane jen malá skleněná nádoba s vodou. Soulad všech faktorů vyžaduje trochu citu a zkušeností.

VZOROVÁ NANOAKVÁRIA
Existuje spousta možností, jak zařídit nanoakvárium správně vzhledem k nárokům chvaných živočichů, zároveň však i esteticky. Nejdůležitějším vodítkem jsou vždy nároky obyvatel nádrže na kvalitu vody, zařízení a v případě, že chováme více druhů pohromadě, také možnosti jejich vzájemné kombinace. Představujeme vám čtyři vyzkoušené kombinace živočichů a rostlin, které lze použít v nádrži o objemu 25 l.

1. JIHOAMERICKÉ NANOAKVÁRIUM
V deštných lesích Jižní Ameriky žije druhově nejbohatší sladkovodní rybí fauna na světě. Není divu, že odtud pochází většina maličkých druhů. Velké množství druhů žije v živinami chudých pralesních nebo savanových potocích s mírně až silně kyselou vodou. Tyto tekoucí vody jsou – při nejmenším v období sucha – křišťálově čisté a rostou v nich četné vodní rostliny. Jestliže má voda zároveň hnědavé zbarvení, označuje se jako tzv. černá voda. Zpravidla ji charakterizuje velmi malé množství rostlin. Mezi nejoblíbenější jihoamerické druhy patří tetry a panceřníčci. Vzájemně je lze kombinovat pouze ve větších nanoakváriích o objemu nejméně 35 l. Kromě toho pocházejí z Jižní Ameriky malí halančíci rodu Rivulus, kteří mají podobné nároky jako africký halančík pestrý. Více než jiné typy jsou jihoamerická nanoakvária založena na pestré souhře hejnových ryb s nádhernými jihoamerickými vodními rostlinami. Jednou z možností představuje kombinace hrubšího písku na dně se šípatkovci jemnými a plovoucími rostlinami. Kdo chce chovat pancéřníčky žijící na dně, použije místo hrubšího jemný písek a akvárium osází méně hustě, aby měli pancéřníčci dostatek volných míst, kde mohou rýt v substrátu.

2. ZÁPADOAFRICKÉ NANOAKVÁRIUM
Většina západoafrických drobných ryb pochází z chladných stinných potoků v deštných lesích, které mají většinou písčité dno s nahromaděným mrtvým dřevem. Vodní rostliny jsou spíše vzácné. Převažují zde parmičky a halančíci. Halančíci jsou většinou velmi pestří a vyskytují se i v těch nejmenších, na prst hlubokých potůčcích – dá se říci, že jsou již od přírody přizpůsobeni poměrům v nanoakváriích. Proto lze v tomto výjimečném případě chovat dokonce i ve 12litrovém nanoakváriu až 6 cm dorůstající halančíky pestré, aniž by člověk musel mít špatné svědomí. V západní Africe existuje jen málo vodních rostlin kořenících ve dně, zato odtud pocházejí překrásné anubisy, které se přichycují k pevné podložce. Nabízí se proto zařízení celkově tmavší nádrže s červenohnědým pískem na dně, vloženými dekoračními kořeny a na nich připevněnými rostlinami. Třpytivé barvy, díky nimž jsou především halančíci tolik přitažlivý, vyniknou v plné kráse pouze při slabém osvětlení. Takové podmínky snášejí právě jen anubisy a měchýřka jávská.

3. ASIJSKÉ NANOAKVÁRIUM
Typické biotopy malých asijských druhů ryb se nacházejí v malých vodních tělesech v deštných lesích rostoucích často v rašelinných močálech, mají vždy černou vodu a vyznačují se silnou vrstvou spadaného listí na dně. Často pocházejí ryby také z méně otevřené krajiny, z čisté nebo kalné vody, v níž rostou rostliny. Někdy žijí ryby dokonce na zatopených rýžovištích. Druhy charakteristické pro tyto vody patří k nejoblíbenějším drobným rybkám vůbec: rozbory a dánia rodů Boraras a Danio, ostnáči rodu Dario a labyrintky rodů Trichpsis, Betta a Parosphomenus. Zatímco labyrintky se osvědčily jako vysloveně klidné ryby, rozbory, dánia a ostnáči jsou spíše temperamentní. Z oblastí černé vody v jihovýchodní Asii pocházejí i vůbec nejmenší sladkovodní ryby světa, druhy rodu Paedocypris. Dorůstají délky sotva 1 cm. V nanoakváriu se však jen velmi zřídka množí. Nádrže s černou vodou by měly být filtrovány přes rašelinu, uhličitanová tvrdost by se měla blížit nule. K osázení lze použít jen několik druhů rostlin, jímž nevadí kyselé pH, jako je měchýřka jávská nebo bublinatka. Na dně akvária by měla být nízká vrstva jemnějšího písku, malé kořeny a několik suchých bukových listů otrhaných na podzim přímo sze stromu. “Rostlinné“ nádrže se naproti tomu hustě osázejí kryptokorynami, měchýřkou, hnědovkami nebo druhem Pogostemon heferi . Na hladinu je vhodné umístit vrstvu plovoucích rostlin.

Co do misek nepatří

Zbytky od stolu, slupky od salámů, kosti všeho druhu…Tak nějak asi vypadal jídelníček domácích šelem v našich zeměpisných šířkách ještě před pár desetiletími. Dnes je situace jiná a drtivá většina cho

zobrazit článek >>
Kolik vody ?

Voda zabezpečuje mnoho funkcí v organismu. Nachází se uvnitř i vně buněk (intracelulární a extracelulární tekutina). Má mnoho funkcí – jako transportní médium, rozpouštědlo různých látek (např. vitamí

zobrazit článek >>
Rybí placičky a Srdíčka z mletého masa

Rybí placičky Suroviny 125 g lososa 250 g strouhanky z celozrnného chleba 60g pšeničné celozrnné mouky 1 polévková lžíce slunečnicového oleje 1 vejce – rozšlehat ½ lžičky pivovarských kvasnic

zobrazit článek >>
Péče o starší psy aneb dopřejme psům spokojený důchod

Za starší bývají považováni v době, kdy dosáhnou poloviny očekávané délky života. Je zřejmé, že ke starému psu se musíme chovat s ohledem na jeho věk. Je nezbytné věnovat mu velkou pozornost a péči ja

zobrazit článek >>
Zásady výživy štěňat velkých a obřích plemen psů

V poslední době se stávají velmi populárními a oblíbenými některá ze středních, velkých a obřích plemen psů, jako jsou např. zlatý retrívr, labradorský retrívr, rhodéský ridgeback apod.Ne všichni jeji

zobrazit článek >>
Zlozvyky aneb Nežádoucí chování

Skákání Nejčastějším problémovým chováním psů je skákání. Skákání je vítací ceremoniál zděděný po divokých předcích psa. Štěňata a vlčata se natahovala nebo vyskakovala na matku, která se právě vráti

zobrazit článek >>
Ochrana psích tlapek v zimě

Chladné období je tady a pro majitele psů a psíků, zvláště ve velkých městech, je to doba náročnější na péči o tlapy jejich čtyřnohých kamarádů. Ačkoli je používání posypové soli na namrzlé chodní

zobrazit článek >>
Morčata aneb kousek Jižní Ameriky u nás doma

Morče je nejlepší volba pro každého začínajícího chovatele. Je to zvířátko milé a přátelské, nenáročné, přiměřeně velké do každého bytu a péče o ně není nijak těžká. Morče divoké Divoce žijící mo

zobrazit článek >>
Zimování evropských suchozemských želv rodu Testudo

Zimování neboli hibernace je přirozenou součástí života evropských suchozemských želv. Hibernací želvy přečkávají období, které vzhledem ke klimatickým podmínkám není vhodné pro jejich normální aktivi

zobrazit článek >>
Máte „upovídanou kočku“?

Všechny kočky mňoukají, ale některé více než jiné. Rozdíly jsou jednak plemenné a jednak samozřejmě individuální. Orientálky nikdy neopomenou vyjádřit nespokojenost uštěpačným hrdelním mňau na rozdí

zobrazit článek >>
nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4