Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Škodí psům potrava pro kočky?

Máme psa Fandu – jorkšíra – a taky kocoura. I když každému samozřejmě kupujeme zvláštní granule, přesto se často stává, že Fanda kocourovi žere jeho granule, zatímco ty svoje nechává ležet. Mám dojem,

zobrazit všechny dotazy >>

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů stravy

Doma připravovaná strava jako maso, příkrmy, zelenina aj. je sice velmi aromatická, z čehož vyplívá její chutnost a dobré přijímání psem, ale její nevýhodou je, že se obtížně vylaďuje krmná dávka co d

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Želva v teráriu

Metuzalém v teráriu
Na první pohled může vypadat chov želv jako velmi nenáročný. Ale i ony mají své specifické nároky, navíc je třeba myslet na to, že vás tenhle dlouhověký domácí mazlíček pravděpodobně přežije.
Želvy patří mezi nejstarší obratlovce pohybující se po zemi.Žily současně s trilobity a pamatují také mnohem starší dobu než ještěři a hadi. Pokud vás zajímají čísla, tak nejstarší druhy želv se po zemi potloukaly již před 220 miliony let v období triasu. Želva navíc není jen tak ledajaký domácí mazlíček, při správné péči se snadno může stát, že nás přežije. Patří totiž mezi dlouhověké živočichy, někteří velcí jedinci se dožívají až neuvěřitelných sto osmdesát let, ani u menších ,,domácích“ želviček to není nijak málo – v příznivých podmínkách nemají problém dožít se i šedesátky. A proto je vždy lepší rozmyslet si předem pořízení tohoto zvířátka a položit si otázku: ,,Kdo se o moji želvu bude celý život starat?“
Velká, větší největší
Co se želv týče, máte na výběr z mnoha druhů a velikostí. Zvlášť velikostí se želvy velmi liší. Některé mořské druhy bývají přímo obrovské, sladkovodní jsou na rozdíl od nich daleko menší, suchozemské si však v ničem nezadají s těmi mořskými a často dorůstají do stejné nadměrné velikosti. Podle Wikipedie je největší želvou na světě mořská želva kožatka velká, která může vážit i přes devět set kilogramů a jejíž krunýř dosahuje délky dvou metrů. V prehistorických dobách byly rozšířeným druhem suchozemské želvy sloní, které s příchodem člověka málem vyhynuly. Dnes je najdete na Seychelách, Galapádách a v zoologických zahradách (třeba u nás v té pražské se mají čile k světu). Jejich krunýř měří přes stotřicet centimetrů a váží okolo tří set kilogramů. ,,Domácí“ želvy zdaleka nedorůstají takových rozměrů, v průměru mají legálně chované suchozemské i vodní v českých domácnostech maximálně kolem pětatřiceti centimetrů.
Mazlíček, který není na mazlení
Želva, ostatně jako každý domácí mazlíček, není jen radostí a zábavou, spolu s ní si domů přinášíte také kus odpovědnosti. Sice s ní nemusíte několikrát denně na procházky, ale na konec jí chtě nechtě budete muset věnovat času víc než kočce či pejskovi. Velikostí je sice podobna křečkům a morčatům, ale osobností je v mnohém předčí. I želva se dá svým způsobem ochočit. To, že je s vámi jako s páníčkem spokojená, poznáte tak, že se nebojí vašich doteků, přijde za vámi, pokud na ni voláte (nečekejte ale, že přijde na každé zavolání jako pes, rozhodně ji nevycvičíte), a nebojí se vzít si žrádlo přímo z ruky. Přesto ji ale spíše nechte svobodně žít, a když už s ní budete manipulovat, vždy to dělejte opatrně. Želva je studenokrevný živočich, což znamená, že sama nedokáže udržet svoji tělesnou teplotu, ta se mění podle teploty okolí. Proto je potřeba myslet na to, jak jí zateplíte terárium, jak ho vybavíte a co s želvičkou uděláte v zimě. Každý druh má jiné potřeby, a to jak co se týče bydlení, tak stravy či manipulace. Proto je potřeba zjistit si o novém členu domácnosti co nejvíce. Navíc chov želv je u některých druhů finančně náročný. Existuje ale jedno prosté pravidlo do začátku. Co nejvíc želvě simulovat její přírodní podmínky.
Vybíráme želvu
Rozhodli jste se nakonec, že do tohoto náchylného tvorečka investujete čas i peníze? Teď si stačí už jen vybrat, který druh se bude k vám popřípadě vašim dětem hodit nejvíce. Nejspíš chcete takového, který je běžný a zvyklý na naše české podmínky. Vybírat můžete mezi suchozemskou a vodní želvou. Mezi nejčastěji chované a suchozemské želvy u nás patří želva zelenavá, žlutohnědá, vroubená a stepní. Z vodních druhů jsou nejběžnější želva nádherná, ozdobná a mapová. Při volbě druhu si nechte poradit od zkušeného chovatele, který vám doporučí, jakého mazlíčka zvolit. Řekněte mu, jak velkou želvu si představuje, zda žijete v bytě nebo v domku se zahrádkou, v horách, nebo na jihu v nížině, jestli máte možnost želvu zazimovat, jakou stravu jste schopni želvě denně dodávat, kolik času na ní máte atd. Výše zmíněné želvy se nejvíce hodí chovatelům-začátečníkům. Na jejich chov potřebujete jen nízké náklady, nepotřebují příliš velké prostory pro život, proto si je můžete pořídit i do bytu. Tyto druhy není nutné zazimovat, stačí jim jen simulovat podmínky při zimním útlumu. Jejich cena se pohybuje kolem patnácti set korun, což je pro začátečníky nejvhodnější pořizovací cena. Co se stravy týče, nejsou tyto druhy nijak náročné. V létě jim stačí luční strava a v zimě stačí zajít do supermarketu a nahradit trávu třeba salátem nebo čínský zelím. Než si pořídíte vodní želvu, rozhodně ji připravte akvárium. Nestačí ji chvilkové přechodné bydlení. Želva nádherná je nejdoporučovanější želvou pro začátečníky. Není náročná na bydlení, prostředí, snáší život v zajetí a rychle si zvyká na svého majitele. Snadno ji seženete v obchodech i na internetu. Znovu doporučujeme kupovat zvíře přímo od chovatele.
Vhodné bydlení
Nejlepší samozřejmě je, pokud bude mít vaše želvička možnost domácího i venkovního výběhu. V létě totiž želvy bývají nejšťastnější právě venku. Obě varianty mají své zákonitosti a pravidla, kterých je třeba se držet, aby želva prospívala, rostla a vydržela v zajetí co nejdéle. Máme pro vás čtyři praktické tipy.
1. Vhodné terárium. Vodní želvy potřebují tzv. akvaterárium, tedy část by měla být na souši a část ve vodě. Mělo by být také dostatečně velké, aby měl váš mazlíček dostatek pohybu. Některé vodní želvy potřebují dosáhnout zadníma nohama na dno, jinak by se mohly utopit. U suchozemských želv platí pravidlo, že by část jejich terária měla být suchá a část vlhká. Do vlhké části se hodí směs písku a kokosového vlákna, do suché malé oblázky. Myslete na to, jak velká želva bude v dospělosti, kolik jich v jednom teráriu chcete mít a jak vysoko je potřeba uchytit světlo.


2. Myslete na vodu. I suchozemská želva se ráda koupe, proto jí připravte koupel, kam si může vlézt. Pozor, voda nesmí být hluboká, želva by se mohla utopit. U vodních želv dávejte vždy pozor na čistotu vody v akváriu.

3. Vybavení. Suchozemské želvy milují překážky a prolézačky. Rády se někde schovávají a chtějí se tzv. šprajcnout, s radostí zdolávají větve, hrabou a podlézají. Také jim pořiďte nějaký domeček, kam se můžou v noci schovat a spokojeně spát. Vodním želvičkám uděláte radost květinami.
4. Teplota a světlo. Želvy se díky světlu prohřívají a simulujete jim tak den a noc. U vodních želv je nejvhodnější zářivka o 25 W. Dávejte také pozor, aby se želva o zářivku nepopálila. Teplota by měla být asi tak 25 stupňů Celsia. U suchozemské želvy volte zářivky bílého spektra, také 25 W, kterými budete simulovat denní svícení po dobu deseti až dvanácti hodin denně. Pro ohřev terária volte bodovou žárovku, pod kterou bude zhruba 40 až 45 a stupňů Celsia. Myslete na to, že želva denní svícení nutně potřebuje, protože jí dodává vitamin D, který podporuje její růst.

Krmení = základ života
Ačkoliv se zdá, že želva na krmivo není náročná, nad tím, co jí dáváte, je potřeba se zamyslet. Špatnou stravou jí můžete zkrátit život o pěknou řádku let. Suchozemské želvy jsou ve většině případů býložravé a u výše zmíněných druhů na maso raději úplně zapomeňte. Želvy totiž neumí odbourávat živočisné bílkoviny. Krmíme je denně, dáváme stravu čerstvou a večer vždy seschlou trávu odklidíme. Nejvíce jim svědčí luční trávy. Semiakvatické a vodní želvy jsou všežravci. Nejvíce si ale pochutnají na masu. Želva by měla mít vždy dostatek vitamínů a vápníků. Malé želvičky musíme krmit denně, dospělé stačí jednou za dva tři dny. Krmíme je vždy do vody. Množství krmiva snadno vypozorujete podle žravosti želvičky a lepší je rozdělit si stravu do několika denních dávek. Nejběžnější strava suchozemských želv jsou pampeliška (listy i květy), jetel (listy i květy), jitrocel (listy), žebříček (listy), čínské zelí, čekanka, občas polníček, rukola, římský nebo ledový salát (v zimě je možné sypat stravu také doplňkem, který dodá želvám vápník). Ovoce želvám dávejte jen v omezeném množství a opravdu výjimeně. Při tvoření želvího jídelníčku vždy přemýšlejte, co daný druh najde v přírodě ve své domovině. Pokud se tedy rozhodnete pro ovoce, zjistěte si, zda roste tam, odkud želva pochází, dávejte jí jen to dozrálé, tedy to, co spadlo ze stromu na zem. A čím nejlépe krmit, pokud jste se rozhodli pro želvu vodní? Kupujte rybičky (živé i zmražené), plankton, patentky, nítěnky, plže, žížaly, cvrčky, kobylky, kuřecí, telecí a hovězí maso (i vnitřnosti, maso ale nesmí být tučné, želvy tuk nestráví a neodbourávají), neměla by chybět ani rostlinná složka potravy, ta ale většinou želvičkám nechutná. V takovém případě zkuste například salát ovonět masem nebo experimentovat. Vzhledem k tomu, že výrobci se nám snaží krmení našich domácích mazlíčků usnadnit, už na trhu existují i granule pro vodní želvy.

Zverimex, nebo trhy?
Jít pro želvu do zverimexu a nedozvědět se o budoucím spolubydlícím v podstatě nic? Raději ne! Spíše bychom vám doporučili kontaktovat přímo chovatele želv nebo rovnou zajděte na teraristickou burzu, která se koná zhruba každý čtvrtek na různých místech. Želvu si budete moci sami vybrat, a to hned z několika druhů, většinou jde o mláďata, zároveň seženete informace o jejich zdravotním stavu, můžete se zeptat chovatele na podrobnosti ohledně chovu a krmení a každopádně tím největším plusem je jejich cena. Někdy je až trojnásobně nižší než ve zverimexu.
Důležitá administrativa
S koupí želvy, její přepravou a vybavením terária ještě nic nekončí. Během prvních 14 dnů budete muset vyřídit potřebné papírování. Budete ji muset zaregistrovat na své jméno. Želva je totiž jako ohrožený živočich chráněna mezinárodní úmluvou CITES. Každá želva tak musí mít vystaven platný registrační list a u některých želv také výjimku ze zákazu obchodní činnosti. Více informací najdete na příslušném úřadě, na specializovaných webových stránkách nebo u chovatelů.

Na co si dát pozor při krmení kastrovaných zvířat

Zákrok u fen… Kastrace fen a psů si můžeme rozdělit na preventivní a léčebné. Preventivní kastrace fen se provádí z důvodů zabránění nežádoucího nakrytí nezvaným návštěvníkem, prevence vzniku zánět

zobrazit článek >>
Kočky mají rády čisto

Kočky jsou od přírody velmi čistotné. Stále čistý a snadno přístupný kočičí záchod je základním předpokladem, aby jej kočka používala a tedy i prevencí, aby se nechodila vyměšovat na nežádoucí místa.

zobrazit článek >>
Strach ze psů: Pomoc, já se bojím!!!

Věřte domu nebo ne, ale chorobný strach ze psů patří mezi nejčastější fobie vyvolané zvířaty a trpí jím spousta lidí. Pokud někoho takového nemáte ve svém nejbližším okolí (což je docela dobře možné,

zobrazit článek >>
Výživa králíků

Králík Králíci se stali oblíbenými domácími mazlíky a tvoří stále větší podíl pacientů veterinárních klinik. Nejčastější zdravotní problémy, pro které se králík v ordinaci veterinárního lékaře ocitá,

zobrazit článek >>
Mateřské mléko je unikát

Být zbrusu novým majitelem vrhu štěňat a stát před problémem, kterak nahradit nedostatečnou nebo úplně chybějící produkci mléka, kterou by měla plně zabezpečit matka štěňat, není nikterak záviděního

zobrazit článek >>
Deset bodů k zapamatování pro dobrou chůzi

1. Začít pravidelně cvičit pozornost. 2. Denně se snažit udělat výcvik zajímavým (Měnit rytmus chůze.) 3. Psa před samotným výcvikem nastartovat. (Získat jeho pozornost, zaujmout jej pro cvik.) 4.

zobrazit článek >>
Co dělat, když pes začne krvácet?

Je dobré občas dát na stará přísloví. A jedno z nich zní, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A my už víme, že leckdy nejen po lidech, ale bohužel i po jejich zvířecích kamarádech. Aby vás t

zobrazit článek >>
Zlozvyky aneb Nežádoucí chování

Skákání Nejčastějším problémovým chováním psů je skákání. Skákání je vítací ceremoniál zděděný po divokých předcích psa. Štěňata a vlčata se natahovala nebo vyskakovala na matku, která se právě vráti

zobrazit článek >>
Nedůvěra k lidem

V útulku se ocitají psi z nejrůznějších důvodů a z nejrůznějších prostředí. Málokdy je známo něco o jejich původu a o předchozím životě. Byli lidmi týráni? Žili v ústraní a lidi téměř nepoznali? Nebo

zobrazit článek >>
Jak tráví pes

Pes má relativně krátký zažívací trakt. Proto potrava prochází střevem psa dosti rychle. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebávání potravy musí se podle jednotlivých složek stra

zobrazit článek >>
nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4