Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Proč právě psa, proč právě fenu?

Padesát na padesát? Jedním ze zásadních momentů při výběru psa patří rozhodování, má-li to být pes, nebo fena. Naštěstí co budoucí majitel, to jiné rozhodnutí. Jedině proto nemůžou nikdy psí rody,

zobrazit všechny dotazy >>

Základní výbava se psem na cestách

Cestovní napáječka - lahvička s vodou i miska v jednom. Hodí se při procházkách,do auta i do kempu. Cestovní miska - skladná varianta klasické jídelní misky Zásobník (batoh) na krmení - někter

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Co jsou to mastné kyseliny a proč je důležitý jejich příjem v potravě ve správném poměru?

O prospěšnosti konzumace omega-3 mastných kyselin bylo ve srovnání s mastnými kyselinami omega-6 publikováno v odborném tisku mnohem více prací.
Obě tyto mastné kyseliny tvoří důležitou složku buněčných membrán a jsou prekurzory mnoha dalších sloučenin v organismu, např. těch, kteří se podílejí na regulaci tlaku krve a na projevech zánětlivých procesů. Omega-3 mastné kyseliny mají ochranný účinek proti onemocněním srdce a různým zánětům. V poslední době se zkoumá úloha omega-3 mastných kyselin při prevenci cukrovky a některých typů rakoviny.

FENOMEN ZVANÝ OMEGA

Lidské tělo je schopné si vytvořit všechny mastné kyseliny, které potřebuje, s výjimkou dvou: linoleové kyseliny (LA), což je omega 6 mastná kyselina, a alfa-linolové kyseliny (ALA), tedy omega-3 mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny musí organismus získat z potravy, proto jsou označovány jako "esenciální mastné kyseliny". Obě jsou nutné k zajištění růstu, mohou být však užity i k syntéze dalších mastných kyselin. Vzhledem k tomu, že konverze na omega-3 mastné kyseliny eikosapentenovou (EPA) a dokosahexenovou (DHA) je omezena, doporučuje se do stravy zařadit i zdroje těchto mastných kyselin. ALA i LA se nacházejí v rostlinných olejích. Ideálním zdrojem EPA a DHA jsou tučné ryby, zejména pak losos (lososový olej).
EPA má přírodní protizánětlivé vlastnosti, zatímco DHA slouží jako primární strukturovaný lipidy mozku a sítnice oka. Tyto tkáně bohaté na membrány vyžadují velké množství DHA a jak ukazují vědecké studie, má tato živina pozitivní vliv na duševní i vizuální funkce.
Nízká úroveň DHA je spojena s nedostatečným vývoje mozku a vidění u malých dětí, Alzheimerovou chorobou, hyperaktivní poruchou deficitu pozornosti, schizofrenií a depresemi. Podle jedné studie vykazovalo severoamerické a evropské obyvatelstvo celkovou úroveň depresí desetkrát vyšší než obyvatelé Tchai-wanu, jejichž strava je mnohem bohatší na čerstvé ryby.

VZÁJEMNÝ POMĚR OMEGA-3 A OMEGA-6

Mastné kyseliny omega-3 jsou velmi důležité pro každou buňku v těle a aby bylo tělo zdravé, musí je dostávat prostřednictvím stravy.
Naše buňky využívají kyseliny omega-3 k vytvoření vnější buněčné struktury. Vědecký výzkum ukazuje, že vysoký poměr základních mastných kyselin omega-3 kyselinám omega-6 (větší než 1:6 u omega-3 k omega-6) může snížit výskyt rakoviny a může dokonce prodloužit život lidem, kteří již rakovinou trpí. EPA (kyselina eikosapentenová) a DHA (kyselina dokosahexanová) patří k nejdůležitějším kyselinám omega-3. Jak prokázal výzkum, prospívá EPA srdci a oběhovému systému tím, že podporuje zdravé krevní triglyceridy a krevní oběh. EPA plní rovněž jistou úlohu při přirozeném pohybu kloubů. Výzkum prokázal, že DHA je důležitým stavebním prvkem mozku, nervů a očí. DHA je nejvíce nenasycenou mastnou kyselinou, která se v přírodě vyskytuje. DHA podporuje normální duševní funkci, optimální paměť, zaostřování a učení. U lidského plodu a malých dětí má DHA zásadní význam pro vývoj mozku a vidění. Průměrná americká strava obsahuje necelých 200 miligramů důležitých kyselin omega-3 EPA a DHA, přičemž vědecké poznatky prokazují, že by tento obsah měl činit nejméně 600 miligramů. Japonsko, Anglie a některé evropské země stanovily doporučené denní dávky kyselin omega-3, avšak v USA dosud nic takového neexistuje.

RYBY JAKO ZDROJ EPA A DHA

Nejlepším zdrojem DHA jsou sardinky, losos nebo tuňák, a dále řasy. Olej ze lněného semínka poskytuje sice mastné kyseliny omega-3, avšak obsahuje pouze polynenasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Tělo pak musí tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem převádět na EPA a DHA omega-3 s dlouhým řetězcem. Tato přeměna není příliš efektivním procesem a existuje řada faktorů spojených se životním stylem a stravou, které mohou bránit tomu, aby tělo přeměňovalo jejich dostatečné množství. Pouze mořské zdroje mohou přímo poskytovat potřebné mastné kyseliny omega-3 EPA a DHA s dlouhým řetězcem.

PŘEDNOSTI LOSOSOVÉHO OLEJE

Jedna čajová lžička běžné dávky kvalitního lososového oleje Kronch (výrobce Henné Pet Food) dodá tělu přibližně 4650 miligramů lososového oleje, 1255 miligramů omega-3 EFA, 423 miligramů DHA, 441 miligramů EPA a 172 miligramů DPA. Kvalitní lososový olej by měl být čistý a s takovým poměrem mastných kyselin, jaký se vyskytuje u divokého lososa.
Většina komerčně prodávaných rybích olejů pochází totiž z chovného lososa. Aby tyto ryby rostly stejně rychle jako jejich divocí příbuzní a aby se předešlo chorobám v jejich přeplněných sádkách, podávají se chovným lososům hormony a antibiotika.
Protlačovaná rybí potrava se vyrábí ze zvířecích a rybích vedlejších produktů a z obilovin namísto ze živého planktonu, krylu a řas, jimiž se živí ryby ve volné přírodě. To ovlivňuje kvalitu zmíněných zásadních mastných kyselin omega-3, které potřebujeme pro naše zdraví. Divoké ryby žijící v hlubokých původních vodách Atlantiku, které jsou zdrojem pro výrobu například již zmíněného oleje Kronch, obsahující vysoce kvalitní mastné kyseliny omega-3 bez zbytků antibiotik či hormonů. Takový olej má jasně červenou až oranžovou barvu i příjemnou chuť. V současné době procházejí všechny kvalitní rybí oleje určené pro lidskou výživu molekulárním destilačním procesem, který zajišťuje jejich čistotu odstraněním toxinů pocházejících z okolního prostředí, včetně těžkých kovů, PCB, ketonů atd.

CO JSOU VLASTNĚ MASTNÉ KYSELINY OMEGA-3?

Mastné kyseliny omega-3 jsou formou polynenasycených tuků, jedním ze čtyř základních druhů tuku, které zvířata a lidé získávají z potravy. (Zbývající tvoří cholesterol, nasycený tuk a mononenasycený tuk). Všechny polynenasycené tuky, včetně omega-3, jsou stále více považovány za velmi důležité pro zdraví.
Někteří lékaři a vědci se domnívají, že konzumace přílišného množství potravy bohaté na nasycené tuky přispívá k vývoji degenerativních chorob, včetně srdečních chorob a dokonce i rakoviny. Polynenasycené mastné kyseliny jsou však zdravé jako pro zvířata, tak i pro člověka. Mastné kyseliny omega-3, které se vyskytují především u studenovodních ryb, spadají do této kategorie společně s mastnými kyselinami omega-6, které se nacházejí v obilovinách, většině rostlinných olejů, drůbeži a vejcích.

RŮZNÉ DRUHY MASTNÝCH KYSELIN OMEGA-3

Ke klíčovým mastným kyselinám omega-3 patří kyselina eikosapentenová (EPA) a dokosahexanová (DHA), které se obě především nacházejí v olejnatých studenovodních rybách, jako je losos, tuňák a makrela. S výjimkou čerstvých mořských chaluh obsahují rostlinná krmiva jen zřídka EPA nebo DHA. Třetí kyselina omega-3, nazývaná alfalinolenová (ALA), se nachází především v tmavě zelené listové zelenině, oleji ze lněného semínka a v některých rostlinných olejích. ALA nebývá přímo dostupná pro zvířata, která musí použít několika enzymatických kroků ve svém metabolismu, aby ji přeměnila na užitečnou konfiguraci, jako je EPA. Vědci proto odhadují, že jen malý zlomek kyseliny ALA je prospěšný psům, přičemž kočkám zcela chybí jeden z metabolických enzymů pro využití enzymů ALA. Také někteří psi jen velice těžko zpracovávají kyselinu ALA, zvláště tehdy, jsou-li přítomná velká množství metabolicky "konkurenčních" mastných kyselin omega-6. Tito psi soustavně trpí problémy s kůží, pokud jejich potrava není doplněna kyselinou EPA, například z lososového oleje.

POZITIVNÍ ÚČINY OMEGA-3

Bylo prokázáno, že mastné kyseliny omega-3 posilují zdravé srdce u psů, koček i lidí. Přispívají k udržování nízké hladiny cholesterolu, stabilizují nepravidelností srdeční činnosti (arytmii) a snižují krevní tlak. Mastné kyseliny omega-3 jsou rovněž přírodními krevními ředidly a snižují "lapkavost" krevních buněk (tzv. hromadění krevních destiček), která může vést k takovým komplikacím, jako jsou krevní sraženiny a infarkt.
Především dvě práce pocházející ze Středisek pro kontrolu a prevenci chorob, ve spolupráci s výzkumními pracovníky z Univerzity státu Kalifornie v San Francisku, prokázaly, že úroveň mastných kyselin omega-3 je v obrácené korelaci s rizikem koronárních chorob artérií (CAD) a infarktu. Lososový olej, je-li používán podle návodu, je přirozeně vyváženým prostředkem dodávajícím vysoké množství matných kyselin omega-3. Bylo prokázáno, že mastné kyseliny omega-3 pomáhají vašemu psovi nebo kočce vyhnout se artritidě a ztuhnutí kloubů. Jak psi a kočky stárnou, může se jejich pohyb stávat namáhavým, jejich klouby mohou tuhnout a může se projevit artritida. Tyto příznaky zánětu jim mohou působit potíže a silně omezit jejich pohyb. Výzkum ukázal, že mastné kyseliny omega-3 mohou snižovat ztuhlost kloubů, otoky, choulostivost a celkovou únavu. Četné studie zjišťují, že zkoumaní jedinci se zánětlivými chorobami, kteří užívají kyseliny omega-3, lépe odolávají artritidě. "Mastné kyseliny obsažené v rybách, jako je losos, by mohly působit jako přírodní antidepresiva,"
uvádí se ve studii provedené u 30 pacientů výzkumným týmem, který vedl Andrew Stoll, M.D., ředitel výzkumné farmakologické laboratoře při Harvardské univerzitě. Mastné kyseliny omega-3 mohou způsobovat zvýšení hladiny serotoninu, a tak podněcovat činnost neuropřenašeče podobně jako antidepresiva, například Prozac. Mohou rovněž napomáhat doplňování vnějších mozkových buněk přijímajících chemické signály.

DALŠÍ PŘÍNOS PRO ZDRAVÍ

Lékařský výzkum prokázal, že mastné kyseliny omega mají zdraví prospěšný účinek.
Vědci zjistili jednu z prvních souvislostí mezi mastnými kyselinami omega-3 a zdravím při studiu eskymáckého kmene Inuitů v Grónsku v 70. letech minulého století. Ve svém celku tito lidé trpěli daleko méně určitými chorobami (koronární choroba srdeční, revmatoidní artritida, diabetes mellitus, psoriáza) než jejich evropské protějšky. A přitom je jejich strava velmi bohatá na tuky, neboť jedí velryby, tuleně, lososy a jiné ryby.
Nakonec vědci zjistili, že strava těchto lidí je velmi bohatá na mastné kyseliny omega-3, které mají značný obranný účinek proti chorobám. Mastné kyseliny omega-3 pomáhají předcházet potížím spojeným se záněty. Revmatoidní artritida, lupus, Raynaudova choroba a jiné autoimunitní nemoci velice snižují kvalitu života. Bylo prokázáno, že strava bohatá na mastné kyseliny omega-3 (například rybí olej) prodlužuje život lidem trpícím autoimunitními chorobami. Důvodem je patrně to, že kyseliny omega-3 pomáhají artériím – a rovněž mnoha jiným částem těla – zachovat si odolnost proti zánětům. V roce 1998 bylo při dobře organizovaných pokusech založených na náhodném výběru zjištěno, že mastné kyseliny omega-3 jsou úspěšnější než placebo ("falešné léky") při zlepšování stavu lidi trpících revmatoidní artritidou. Tento výzkum rovněž ukázal, že podávání většího množství mastných kyselin omega-3 umožní některým účastníkům omezit nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4