Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Chybění zubů u psa

Plnochrupý pes má v mordě 42 zuby. U mnohých psů jeden nebo více zubů chybí. Nejčastěji chybí premoláry nebo moláry. Chybění zubů je dlouholetý chovatelský problém. Ten rozdělil chovatele zhruba na tř

zobrazit všechny dotazy >>

Lupina a její význam pro zdraví lidí a ve výživě zvířat – výtah z článku

Rod Lupinus zahrnuje asi 300 druhů jedno a víceletých bylin. Po vyšlechtění tzv. sladké lupiny (nízký obsah alkaloidů – hořké látky, vysoký obsah bílkovin) se stala zdrojem proteinů ve výživě lidí i z

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

POZNÁTE, ŽE VÁŠ PES STÁRNE?

Příznaky stárnutí
Někteří z nás už to poznali sami na sobě: snižuje se výkonnost i elán, hůř se vidí a slyší, mění se tělesné proporce, chrup řídne a vlasy šediví. Stejné příznaky potkají dříve nebo později i každého psa. Nejlépe pozná sám majitel, že jeho pes stárne. Okolí zaregistrujte nejčastěji šedivý čumáček, i když ne všechna plemena mají sklon k šedivění – třebas pudl, kokršpaněl nebo novofundlandský pes nešediví vůbec, naopak dlouhosrstému jezevčíkovi zbělá poměrně brzy a bílá plemena (spolu s některými barevnými) sice zešediví, ale není to na nich vidět. U lidí se traduje, že šedivění souvisí se starostmi; a podle toho, že i v rámci jednoho plemena dřív šediví psi žijící a pracující venku než jejich příbuzní z lidských příbytků, něco na tom bude. Zatímco samo šedivění není nic, co by psa ohrožovalo nebo omezovalo, je tu celá řada chorob provázejících starší věkovou kategorii. Při některých příznacích by měl majitel psa zpozornět. Onemocnění ledvin obvykle provází častěji močení, někdy bohužel i v bytě; stejně tak nemusejí mít psí staříci pod kontrolou ani vyměšovaní stolice. Také větší spotřeba vody k pití může být předzvěstí mnoha chorob, které je třeba včas podchytit: v pokročilejším věku hrozí cukrovka. Cushingův sydrom nebo snížená funkce ledvin. Starší feny mívají hormonální výkyvy po hárání, spojené obvykle se zánětlivým onemocněním dělohy, ale problémy související s produkcí pohlavních hormonů můžou mít i psi. Starší zvířata trpívají také poruchami příjmu potravy, obezitou nebo naopak podváhou, a mívají sklony k nádorovým onemocněním. Se zhoršenou funkcí smyslů, která rovněž stárnutí doprovází, se ovšem po veterinární stránce příliš dělat nedá. Operativně lze řešit vrozené oční vady nebo poúrazové stavy, které nesouvisejí s věkem, a tak se majitel musí zpravidla smířit s tím, že jeho pes k stáru hůře vidí i slyší, což má samozřejmě vliv na veškeré vnímání psa i jeho reaktivitu. V prostředí, které pes zná, se dokáže pohybovat i po ztrátě zraku, takže není nejvhodnější stěhovat nábytek nebo zapomínat věci na zemi. Přivolání neslyšícího nebo částečně nedoslýchavého psa doprovodíme tlesknutím nebo dupnutím, protože zvíře může zaregistrovat alespoň vibrace. Venku zásadně používáme vodítko. Jsou také psi, na které dolehne ve stáří nerudnost a nabručenost. Mrzoutství může pramenit buď z nějaké fyzické obtíže, nebo se začíná projevovat nějaká duševní choroba. Aby celková nenaloženost nepřerostla v nervozitu a ta třeba později v agresivitu, je třeba nechat psa vyšetřit a případně vyloučit bolest nebo nemoc, a bude-li to nutné, užívat na předpis léky příznivě ovlivňující problémové chování.

JAK ZPŘÍJEMNIT PSOVI STÁŘÍ

Pohyb
Potřeba pohybu se mění v průběhu ubíhajících let. Někteří psi začínají postupně zpomalovat tempo, nestojí tolik o hry a z procházek už nemají tak radostné potěšení jako dřív. Majitel takového zvířete má vlastně štěstí: pes ho upozorňuje na to, že je čas přejít na seniorský režim (i) při pohybu. To psi aktivní, kteří chtějí navíc udělat pánovi radost doslova za každou cenu, nosí neúnavně aporty, udržují tempo s ním i s ostatními psy a nedají najevo únavu, takže přetěžují své možnosti a tím i zdraví. Jestli se pes zadýchá dřív a jestli potřebuje delší odpočinek k regeneraci sil, je čas spočítat roky a od nynějška určovat tempo na základě rozumné (pánovy) úvahy. Délku procházek je třeba zkracovat a pokud možno zvýšit jejich počet alespoň o jednu denně. Skutečně staří psi už chodit ven odmítají, hlavně v zimě a za deště, ale i minimum pohybu pomůže udržet jejich kondici, pohyblivost, zažívání a koneckonců i psychiku. Jen nové podněty venku – dosud nepoznané objekty, pachy, situace – jsou přirozenou mentální stimulaci. Podle údaje z knihy A.McHughové bylo dokázáno zkoumáním dvou skupin bíglů ve věku 7 až 11 let, že zvířata pravidelně cvičící s různými hračkami a ve společnosti dalších psů byla na rozdíl od psů v druhé, pasivní skupině, schopna se i v pokročilém věku učit novým kouskům. Opotřebovaným kloubům starších psů může vadit i chůze po schodech, proto pokud je to možné, bereme psa přes tyto úseky do náruče nebo do tašky.

Teplo
K stáří patří zimomřivost, obzvlášť nemá-li pes žádný pohyb, je vyhublý a srst už také ztratila na kvalitě. Hlavní příčinou jsou hormonální změny, které s sebou pokročilejší věk nese. Pes by měl mít pelíšek na místě, kde není průvan, a zvířata žijící venku zateplenou boudu za větrem; samo místo na spaní je vhodné doplnit dekou navíc. Při zimních procházkách můžeme psovi obléknout nějaký kabátek – pokud ho snese. Stresovat psa navlékáním svetrů, pokud na to nebyl dosud zvyklý, bychom zejména ve stáří neměli, takže raději zkrátíme délku procházky podle momentálního počasí. V letním období budeme naopak dbát na to, aby se starý pes nepřehřál. Řidší srst na čenichu a na uších psa nechrání už kůži tak dokonale jako dřív, takže v létě použijeme na málo krytá místa opalovací a v zimě mastný krém.

Pohodlí
Starší psi mívají jemno kůži, méně podkožního tuku, nedostatek svaloviny, vystouplé či bolavé kosti – anebo všechno dohromady. Neleží se jim proto zrovna pohodlně na tvrdém (a studeném) povrchu. Měkkou podložkou se vynasnažíme tyto jejich stařecké nedostatky nahradit. Jestliže měl dosud pes svoje vyhrazené křesílko nebo povolenou pozorovatelnu na parapetu, vyčleníme mu pro pohodlný výstup i sestup stoličku nebo jiný neklouzavý a dostatečně stabilní schůdek s přiměřenou nosností. Hlavně větším a těžším plemenům budeme brát stoličku i pro nastupování do auta. Kvůli bolestivým zádům nebo chybějícím zubům pes určitě ocení i misky s vodou a s krmením na vyvýšeném místě, aby se nemusel příliš sklánět. Jestliže trpí odloučením, protože už nemá sílu sledovat nás krok za krokem v různých místnostech bytu, přemístíme ho do středu dění. Bolavým kloubům i lámavým drápkům na klouzavém povrchu ulevíme položením neklouzavých koberečků.

Výživa
Krmení pro starší a staré psy není výmysl výrobců a obchodníků s psí stravou. Zvířata vyšších věkových kategorií nemívají už vysoké nároky na energetickou vydatnost, takže strava pro ně by měla být méně kalorická, kdežto co do stravitelnosti přesně naopak. Hotová strava pro psy-seniory má obsahovat víc minerálních látek, hlavně vápníku, který omezuje řídnutí kostí, a želatinovou složku, obsahující chondroitin a glukosamin působící proti opotřebení kloubů.
V tomto směru jde vývoj rychle dopředu a téměř každý výrobce má vlastní receptury na dokonalé složení krmiv nejen pro seniory. Krmivo pro staré psy musí dobře ovlivňovat trávení a dokonalé využívání všech živin. S věkem se snižuje střevní peristaltika a se zpomalením průchodu potravy zažívacím traktem jde ruku v ruce zácpa. Obvykle staří psi trpí až chorobnou žravostí, která s sebou nese jednak problémy s vyměšováním a jednak obezitu, protože zároveň se zvýšenou chutí k jídlu se pes už méně pohybuje. Krmení pro starého psa tedy musí obsahovat méně bílkovin a tuků, zato více vlákniny. Ta má kromě ,,urychlovací“ funkce ve střevech ještě ten efekt, že pes má pocit nasycenosti. Pokud pes nevykazuje známky nějakého onemocnění a přesto hubne, příčinou může být to, že jeho organismus nedokáže během trávícího procesu vstřebat z potravy dost živin. V těchto odůvodněných případech se podává vysoce stravitelná a energeticky vydatnější strava. Ke správnému spalování kalorií přispěje, když budeme psa krmit častěji po menších dávkách. Denní krmnou dávku mu postupně začneme rozdělovat nejprve na dvě, později až na čtyři díly. Mezi jednotlivými dávkami nebude mít hlad a jeho organismus všechny živiny lépe vstřebá. Odmítá-li starší pes potravu, necháme mu odborně prohlédnout chrup; příčina může být i v tom, že pejska prostě bolí zuby. Pokud jsme o ně po celý jeho život nedbali, teď může být pozdě. V dutině ústní už můžou být rozsáhlé záněty, zlomené nebo zkažené zuby nebo třeba ,,jen“ zubní kámen, který už ovšem nepůjde odstranit, protože pejskův organismus by pro pokročilý věk neunesl narkózu.

Cizopasníci
Blechy, klíšťata a další parazité se nevyhýbají žádné věkové kategorii, takže neušetří ani starého psa. Jenže věk už oslabil nejen kůži, ale celý imunitní systém zvířete. I ve stáří vypukají u psů alergické reakce, kterým se možná až dosud šťastnou náhodou vyhýbali. Co proti nežádoucím průvodcům na psa používat, abychom zároveň nepoškodili jeho křehké zdraví? O tom, který repelent použít, bychom se měli poradit s veterinářem. Může to být nakapání Frontlinu mezi lopatky, ale jsou i jiné prostředky s jinými způsoby aplikace. Pokud možno se vyhneme ,,trvalým“ prostředkům: tabletám, obojkům napuštěným repelenty i šampónům. Staršímu psovi by mohly způsobit vážné vedlejší účinky. Méně chemie po nás vyžaduje větší manuální nároky. V první řadě musíme psa pravidelně pročesávat a případné blechy odchytávat, klíšťata odstraňovat co nejdříve po přichycení a všechny textilie doma i v bytě

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4