Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Chybění zubů u psa

Plnochrupý pes má v mordě 42 zuby. U mnohých psů jeden nebo více zubů chybí. Nejčastěji chybí premoláry nebo moláry. Chybění zubů je dlouholetý chovatelský problém. Ten rozdělil chovatele zhruba na tř

zobrazit všechny dotazy >>

Základní výbava se psem na cestách

Cestovní napáječka - lahvička s vodou i miska v jednom. Hodí se při procházkách,do auta i do kempu. Cestovní miska - skladná varianta klasické jídelní misky Zásobník (batoh) na krmení - někter

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Teplo,teplo … zimní bouda

Pelech, bouda, ohrada – to jsou nejdůležitější body životního prostoru vašeho psa, které vymezují jeho vlastní území a útočiště. Pokud nemá pes takové místo jen pro sebe přímo pod vaší střechou, jistě má střechu vlastní. PSÍ BOUDA ho navíc musí chránit i před rozmary počasí.

Zimní úpravy

Hlavně pracovní psi bývají drženi především v noci venku, buď na oploceném pozemku, ve výběhu, nebo v kotci. Téměř vždycky musejí mít v tomto vymezeném prostoru venkovní boudu, kde si můžou odpočinout a schovat se před případnou nepřízní pána, stejně jako před deštěm, sluncem, větrem nebo zimou. Bez vhodného úkrytu by podchladla zvláště plemena s jemnou a krátkou srstí, a i ta bohatě osrstěná neopovrhnou občas střechou nad hlavou. Nad boudou ovšem můžou ohrnout nos psi, kteří se raději nechají zapadat sněhem na zápraží domu, než by opustili své stanoviště: například novofounlanďané, leonbergři, severská plemena. Ne každý může umožnit psovi přečkat nejkrutější mráz uvnitř domu, a mnozí psi to dokonce odmítají. Raději mají okolí domu pod kontrolu bez ohledu na své pohodlí a zdraví, a pobyt v uzavřených prostorách garáže, dílny nebo sklepa jim nedělá dobře. Proto je vhodné pořídit i jim na zimu boudu. Aby psí bouda správně plnila účel, pro který jste ji pořídili, musí být ,,ušitá“ na míru vašemu psovi. Víte, jestli jste dodrželi správný poměr velikosti boudy k velikosti psa, zda stojí na správném místě, je postavená z odpovídajícího materiálu a vybavená vším, čím má, jestli je uvnitř příslušný počet místností a vstup vyřešen ve správném měřítku?

Na velikosti záleží

Dopřát psovi nadměrné metry je především v zimních měsících nejen zbytečné, ale dokonce na škodu věci. Příliš velkou boudu si pes nedokáže vlastním teplem zahřát, v malé se pro změnu neotočí. Pokud jste pro svého psa pořídili boudu v hobby marketu nebo u truhláře přesně podle výrobcem doporučeného určení, pro která plemena nebo jak velkým psům má sloužit, pro jistotu zkontrolujte, jak jste na tom teď, pár týdnů (měsíců, roků) po nákupu. Mohli jste špatně měřit, štěně povyrostlo…Jestli není bouda zateplená, čeká izolace na vás, přičemž zateplením interiéru se vnitřní rozměry samozřejmě o něco zmenší.
Abyste tedy omezili tepelné ztráty v boudě na minimum, nejprve vezměte do ruky metr a počítejte: vnitřní nejnižší bod má být ve výšce 10 centimetrů nad kohoutkovou výškou vašeho psa, nejvyšší bod pak o dalších dvacet. Je jedno, jestli máte střechu šikmou, nebo ,,štítovou“. Rovná střecha se hodí jen na letní přístřešek chránící proti slunci. Protože psi v boudě většinou leží, nad hřbetem jim zbude jen tolik prostoru, který si ještě dokážou zahřát. Víc místa znamená, že ohřátý vzduch vystoupá bez užitku ke střeše. Základna boudy má být tak velká, aby si pes mohl pohodlně lehnout. Změřte psa ,,nadél“, až bude odpočívat, a dostanete potřebný rozměr. Šířku pak přizpůsobte délce. Další důležitou věcí je šířka a výška vstupu. Vchod musí být jen tak velký, aby se jim pes protáhl, nikoliv prošel s hlavou vztyčenou. Vstupní otvor buď předimenzovaný, nebo sahající až ke střeše, znamená větší únik tepla, a proto by měl zhruba odpovídat kohoutkové výšce psa.

Kolik místností

Zimní bouda má mít předsíňku. Částečně odizoluje vlastní ložnici a do pelechu nebude foukat. O rozměrech vstupu do zadní části boudy platí totéž, co o parametrech hlavního vchodu. Pokud slouží psí bouda jen jako nezateplená chata k přechodnému pobytu, tedy k bydlení od jara do podzimu, může mít jednoduché stěny i podlahu a jedinou nevytápěnou místnost. Také silně osrstěným plemenům s hustou podsadou většinou stačí jednoduchý přístřešek.

Materiál na stavbu

Jako nejčastější materiál pro psí boudu volí stavebníci dřevo, např. palubky, mezi kterými netáhne. Na střechu a podlahu raději nepoužívejte obyčejnou dřevotřísku, která vlhne a po čase se rozpadá: vhodnější jsou tzv. OSB desky. Jestli jste ještě dřevěný materiál na starší boudě neošetřili proti vlhkosti a pes už v ní část dne spokojeně tráví, je nejvyšší čas vybrat a aplikovat vhodný nátěr. Natírat novou boudu se nedoporučuje, protože páchnoucí novinka už bývá za hranicí psí tolerance. I u starší boudy ošetřete hlavně venkovní strany, které budou v zimě namáhány víc, aby uvnitř nebyly výpary tolik cítit. I na venkovní nátěry používejte laky s atestem na dětské hračky. Konstrukce psích bud bývá přizpůsobená tak, abyste mohli čas od času čelní stěnu vysunout a boudu důkladně vyčistit a vydesinfikovat. Pokud jste zvolili jako stavební materiál na boudu cihly, pak musíte vymyslet vhodný systém odklápění střechy. Podlahy tvoří podlážky dřevěné, dobře odizolované proti spodní vlhkosti a pokryté nenasákavou krytinou, která se dá dobře čistit. Lino nebo starý koberec musí dokonale na podlahu ,,sednout“, protože jinak by měl pes tendenci ohnuté rohy ohryzávat nebo všechno rovnou stěhovat ven. Lepší než lepidlo je pár hřebíků, i když pak dírkami může vzlínat vlhko. Nezapomeňte, že srst psy sice chrání proti mrazu, ovšem jen pokud je suchá.

Izolujte

Nejsnadnější zateplení uděláte polystyrénovými deskami. Jsou lehké, levné, snadno se řežou, nejsou toxické, nesají vlhkost a nedrží se v nich plíseň. Druhou variantou je izolační kamenná vata, která se ale obvykle prodává ve větších baleních a využijí jí tedy spíš majitelé více psů (a bud). Izolace patří mezi dvojité směny: zvenčí by boudě nepřidala na kráse a zvnitřku by ji pes mohl z nedostatku jiné zábavy okusovat. Nezapomeňte na podlahu a na strop. Zvnitřku přidávejte desky jen tehdy, bylali bouda psovi ,,velká“.

Stelte

Na vystlání se hodí ječná sláma, protože je jemnější než pšeničná. Má-li pes k boudě nedůvěru, můžete slámu vyměnit za své staré bavlněné oblečení. Napoprvé je neperte, protože váš pach psa utvrdí v tom, že jste boudu osobně prověřili a tudíž do ní může bez obav zalézt i on. Slámu musíte čas od času vyhodit, svršky se dají vyprat. Blechy ani jiní cizopasníci totiž v zimě nezahálejí a jejich zárodečná stádia dokážou přežít mrazy i mimo boudu, a krom toho je třeba zvlhlou nebo mokrou podestýlku vyměňovat za suchou.

Topte

Topit, nebo netopit? Záleží samozřejmě na plemenu a na typu jeho srsti. Jestli je psovi zima, to poznáte podle toho, když vychází z boudy ztuhlý a lehce naježený. Dlouhodobější spaní v zimě se pozná na otlacích předních nohou, protože spí schoulený, na prstech, s nohama pod sebou. Naproti tomu zvíře spící v tepelné pohodě je natažené a dokonce si lehá na záda. Když se prováděla pokusná měření teploty uvnitř boudy a mimo ní, ukázalo se, že původně stejný teplotní stav vně i venku se uvnitř jen lehce navýšil, když vešel pes. Druhý pokus se zateplenou boudou prokázal, že pes zvýší a udrží vnitřní teplotu na osmistupňovém rozdílu. A samozřejmě, že přitápěním se tepelná pohoda uvnitř zvýší ještě víc. Přitápět se dá topnými panely, které se umisťují na stěny nebo strop boudy. Vkládat je do dvojité podlahy se moc nedoporučuje, protože podestýlka funguje jako poklička a směruje teplo spíš do země než nahoru, a pokud si pes přece jen zahřeje břicho, záda zůstanou studená. Z hlediska snadnosti instalace, výše pořizovacích nákladů i bezpečnosti se zdají jako nejvhodnější stropní topná tělesa. A aby teplo zbytečně neutíkalo, zakryjte vstupní otvor starou dekou jako závěsem.

Kam s ní

Správná bouda má stát v závětří a zároveň s výhledem na vchod do domu. Pokud budujete boudu a kotec v tuto roční dobu, počítejte s tím, že až přijde léto, musí být aspoň část výběhu zastíněná. Až budete dělat před vchodem do boudy terénní úpravy, nezapomeňte ani na pevný a rovný podklad pro misky na vodu a krmení.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4