Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Může i váš pes darovat krev?

Co musí pes splňovat, aby mohl darovat krev?

zobrazit všechny dotazy >>

Krmení březích a kojících fen a koček

Pokud patříte k majitelům feny nebo kočky, kteří se těší na vlastní odchov mláďat, jistě jste již mnohokrát přemýšleli o tom, jak o fenu nebo kočku v aktivní fázi reprodukce pečovat. Vakcinační a ant

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Toxoplasmóza - lidé versus kočka

Toxoplasmóza je protozoární onemocnění celosvětově široce rozšířené. Parazit Toxoplasma gondii patří mezi prvoky kokcidie. Jediným známým definitivním hostitelem jsou kočkovité šelmy. Jedině kočky dokážou vylučovat oocysty v trusu. Ostatní teplokrevní živočichové mohou toto onemocnění přenést dále pouze jestliže figurují jako potravní článek (tj infekční tělíska se přenesou v mase nebo orgánech).
Imunokompetentní kočky, které jsou prvně infikovány T.gondii asi po 7-10 dnech začnou vylučovat (nevysporulované) oocysty. Oocysty sporulují při styku s kyslíkem (sporulace trvá 1 - 5 dní) a stávají se pak infekčními (mohou napadnout většinu teplokrevných organismů, kde infekční tělíska napadají různé tkáně a encystují). Kočky s funkčním imunitním systémem prodělají většinou pouze 1 vylučovací periodu, po získání protilátek již nedochází ke střevní fázi toxoplasmózy (tj přestanou vylučovat oocysty). Obvykle venkovní kočka nebo kočka krmená syrovým (hlubokým zmražením neošetřeným masem) prodělá toto vylučovací období do 2 roku věku, pak již imunitní systém je většinou odolný.
Teplokrevní živočichové (včetně člověka) se mohou nakazit toxoplasmózou ingescí vysporulovaných oocyst (tj stykem se starým infekčním trusem - POZOR čerstvý trus může obsahovat pouze nevysporulované cysty, tj není infekční), napadeného masa (obsahující tkáňové cysty toxoplasmy) nebo přestupem infekčních tělísek zkrze placentu (transplacentárně). Transplacentární infekce je možná v zásadě jen v případě, pokud matka se nakazila toxoplasmózou prvně (nemá zatím protilátky) v době gestace (vývoje plodu). Transplacentární infekce u lidí často vede k potratům, vývojovým abnormalitám nebo k zánětu důležitých tkání u kojenců. U lidí s funkčním imunitním systémem většinou infekce t. gondii probíhá asymptomaticky (tj bez příznaků), méně často se setkáváme se zduřením mízních uzlin, horečnatými stavy a malátností nebo slabostí. Chronická tkáňová infekce může znovu vzplanout při imunosupresivních stavech (imunitní selhání) - např. imunosupresivní léčba provázející transplantační léčbu, onemocnění AIDS (přibližně 10% AIDS nemocných má příznaky toxoplasmové encefalitidy) apod.
Diagnostika klinické toxoplasmózy u lidí a koček je velmi obtížná, obvykle se lékař opírá o klinické příznaky, seropozitivitu a odpověď na antitoxoplasmové léky. Střevní stádium u koček lze rozpoznat pomocí koprologického vyšetření (flotace trusu).
Toxoplasmóza patří mezi nejrozšířenější zoonózy, avšak lidé se velmi ojediněle nakazí touto chorobou přímo od kočky. Tento jev souvisí s nutností sporulace oocyst, kočky jsou velmi čistotné a velmi málo oocyst vydrží na jejich kožichu do konce sporulace, navíc kočky oocysty vylučují pouze v relativně krátkém období ve svém životě (doba vylučování je různá, ale obvykle končí do 2 měsíců). Proto není ani vhodné léčit klinicky zdravou kočku, která je ale seropozitivní (pravděpodobně již infekci prodělala a nyní imunitní systém vylučování oocyst brání).
Nejčastější cestou nákazy lidí toxoplasmózou zůstává úprava pokrmů (práce se syrovým masem).

Jak se účinně bránit nakažení toxoplasmózou:
1) Prevence nakažením ingescí tkáňových cyst
- Vařit veškeré maso přinejmenším při 80 °C alespoň 15 minut.
- Zmrazit čerstvé maso na více než -20 °C alespoň na 3 dny.
- Důkladně si omýt ruce teplou vodou a mýdlem po přípravě masných pokrmů.
- neochutnávat nebo neolizovat si prsty při práci se syrovým masem
2) Prevence nakažením oocystami
- krmit kočky pouze tepelně upraveným masem
- nenechat kočky lovit (hlodavci a ptáci žijící v přírodě)
- čistit kočičí záchodek denně od výkalů
- nosit ochranné rukavice při práci s půdou (zahradní práce), kde kočky kálí
- uzavírat přístup kočkám na dětská dětská pískoviště (krytá pískoviště)

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4