Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Může i váš pes darovat krev?

Co musí pes splňovat, aby mohl darovat krev?

zobrazit všechny dotazy >>

Problémy s výchovou vašeho psa

Psi a lidé žijí pospolu již tisíce let, ale to neznamená že si musí vždy vzájemně rozumět. Život s vaším „mazlíčkem“ může být plný neporozumění a frustrace, stejně jako život s lidmi! Protože psi jsou

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

DENTÁLNÍ HYGIENA

POMÁHÁ PŘEDCHÁZET PROBLÉMŮM

Čtyřnozí přátelé potřebují stomatologickou péči jako jejich majitelé, přesto je však dentální hygiena psů a koček často opomíjená. Mnoho lidí si stěžuje na špatný dech jejich psa, ale
jen málo z nich dostatečně často sáhne po speciálním psím zubním kartáčku. Dentální hygiena je přitom podobně důležitá jako správná výživa, výcvik a další pravidelná péče.

Na zubech se přirozeně vyskytuje neviditelný film, složený z bílkovin obsažených ve slinách. Tento povlak usnadňuje hromadění plaku, který je složen z bílkovin, bakterií a buněčného detritu. Postupně dochází k mineralizaci plaku a stává se z něj zubní kámen. Formování kamene spolu se zdrsněním zubního povrchu přispívá k dalšímu hromadění plaku. Bakteriální toxiny (plak a zubní kámen obsahují cca 300 000 000 bakterií v jednom gramu) a mechanické podráždění způsobené kamenem vedou ke vzniku zánětlivých onemocnění. Ta patří k nejčastějším onemocněním psů a koček. Uvádí se, že postihují mezi 60-80% zvířat v závislosti na plemeni a věku. Včasné řešení problémů předchází pozdějším závažným onemocněním zubů a dutiny ústní, které zpětně ovlivňují i další orgány, jako jsou játra, ledviny, srdce či klouby. Periodontální zdraví je proto důležitým faktorem v udržení celkového zdraví zvířete.

I MALÉ ZMĚNY MOHOU SIGNALIZOVAT PROBLÉM

Zubní onemocnění jsou u psů jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře. Poslední průzkumy naznačují, že první příznaky dentálních problémů začínají u 80% psů již ve věku
tří let. Netýkají se tedy jen starších psů, jak se lidé původně domnívali. Projevy zubních onemocnění se mohou lišit a výsledkem může být zánět dásní, špatný dech či potíže s jídlem. Tyto příznaky nakonec mohou vést i ke ztrátě zubů.

Nejjednodušší a nejefektivnější metodou, jak zabránit zubnímu onemocnění, je prevence v podobě čištění zubů speciálním kartáčkem a pravidelné vyšetření veterinářem. Doplňujícím řešením může být také správná výživa. Jestliže kumulace plaku a kamene není redukována nebo ji není zabráněno, onemocnění může gradovat, až postupně dojde ke ztrátě zubů. V rámci pravidelné prohlídky by měl veterinář zkontrolovat zuby každých 6 až 12 měsíců. Čas od času lze doporučit profesionální čištění zubů, které však většinou vyžaduje anestezii.

I zdánlivě nepatrné změny mohou signalizovat problém. Majitel by proto měl věnovat zvýšenou pozornost zejména některým příznakům jako je právě zápach z úst, neochota žvýkat nebo potíže při žvýkání, zvýšená tvorba slin, červené nebo oteklé dásně, krvácení dásní, chybějící nebo uvolněné zuby, případně výskyt zubního kamene v podobě tvrdého povlaku, který je obvykle hnědý nebo žlutý. S pravidelnou péčí o zuby mazlíčka se doporučuje začít co nejdříve, aby si na ni zvíře postupně zvyklo. Není-li možné každodenní čištění zubů, existuje řada alternativních metod k udržení zdravé dutiny ústní u zvířat. Jedním z faktorů, který může ovlivnit kumulaci plaku, je textura krmiva. Prokázalo se, že i žvýkání je pro periodontální zdraví prospěšné. Nabízení kvalitních pamlsků ke žvýkání je další cestou k provádění účinné domácí péče.


NEPŘÍJEMNÝ DECH JE ČASTÝM PROBLÉMEM

Špatný dech (halitosis neboli zápach z dutiny ústní) je častým problémem zvířat, který může nejen narušit vztah mezi zvířetem a majitelem, ale může být i prvním klinickým příznakem periodontálního onemocnění, který majitel pozoruje.

Pochopení mechanismu, že krmení může redukovat zápach z dutiny ústní pomocí mechanického působení žvýkání, pasáží krmiva a stimulací toku slin a že žvýkání je tedy prospěšné pro hygienu dutiny ústní, vedlo k tomu, že byly u suchých krmiv navrženy speciální granule. Typické granule pro psy a kočky nepřispívají velkou měrou k čištění zubů. Je to z toho důvodu, že se granule při kontaktu se zuby okamžitě rozpadá. Aby bylo zajištěno efektivní mechanické čištění, je potřeba přímého kontaktu granule s povrchem zubů. To zajistíme zvýšením obsahu vlákniny v granuli a hlavně jejím prostorovým uspořádáním, které zajišťuje vyšší pevnost granule a prokazatelně zvyšuje efekt při odstraňování zubního plaku.


MECHANICKÉ, CHEMICKÉ A ANTIBAKTERIÁLNÍ FORMY REDUKCE PLAKU

Granule, které je nutno více žvýkat, lépe redukují akumulaci plaku a kamene a stupeň
gingivitis. Psí granule proto byly navrženy s cílem zvýšit jejich "žvýkatelnost"
a jsou speciálně určeny pro podporu zdraví dutiny ústní. Na trhu najdeme celou řadu
krmiv, jejichž formule obsahují speciální složky na podporu zdraví zubů a dutiny ústní, které napomáhají snížit tvorbu plaku. Firma Hill´sTM takové krmivo také nabízí. Krmivo Hill´sTM Science PlanTM Oral Care Canine (pro psy) a Feline (pro kočky) je určeno pro zvířata náchylná k dentálnímu onemocnění, jako prevence návratu zubního kamene, pomáhá snižovat akumulaci zubního plaku, zbarvení zubů, snižuje zápach z dutiny ústní a dále je vhodné pro zvířata s predispozicí k dentálním onemocněním. To vše zajistí díky své speciální struktuře (prostorově uspořádaná vláknina), která zajistí mechanické čištění zubů. A navíc se jedná o dlouhodobé řešení, protože krmivo Oral Care je kompletní krmná směs, která je vhodná pro dospělé a starší psy a kočky.

Čištěním zubů pomocí kartáčku se rovněž odstraňuje vrstva plaku, čímž se zároveň omezuje množství bakterií. Boj však musí být systematický, neboť již hodinu po provedení zubní hygieny se v ústech začíná vytvářet nový povlak z plaku.

Údajně až 70% koček nad 20 měsíců věku trpí určitým stupněm onemocnění zubů a dutiny ústní. Rovněž u koček platí, že významný vliv na zdraví jejich zubů a ústní hygienu může mít i druh krmiva.

Většina krmiv poskytuje alespoň jeden nebo i více způsobů redukce plaku a zubního kamene, jež lze rozdělit na mechanické, chemické a antibakteriální. Rozdíl v ústní hygieně koček může představovat už jen vyšší podíl krmení suchou stravou (granulemi) namísto mokrým krmivem v konzervách nebo syrovou stravou. Profesionální výzkumné studie prokázaly, že suchá krmiva mohou díky svému mírnému abrazivnímu účinku mechanicky redukovat výskyt plaku a zubního kamene. Samozřejmě záleží na tvaru, velikosti a textuře konkrétního krmiva. Při podávání krmiva Oral Care psům bylo prokázáno snížení výskytu zubního plaku o 28% a zubního kamene o 36%. U koček dochází ke snížení výskytu zubního plaku o 44% a zubního kamene o 45%. Účinnost krmiva je potvrzena organizací VOHC (Veterinary Oral Health Council). Bylo mu uděleno ocenění (Seal of Acceptance) za účinnost proti tvorbě plaku a zubního kamene.

Některé látky mají velký potenciál pro snižování účinku a zpomalování růstu bakterií na povrchu zubů. Jednou z těchto živin je extrakt zeleného čaje, jehož polyfenoly jsou již dlouho uznávány pro své antioxidační účinky. Ukázalo se, že tato látka má i antibakteriální vlastnosti a dokáže snižovat schopnost bakterií ulpívat na povrchu zubů. A méně bakterií znamená menší zápach z úst, zmírnění zánětu dásní i nižší tvorbu zubního kamene.

ŽVÝKÁNÍ JE PROSPĚŠNÉ

Psi milují žvýkání. A žvýkání je i skutečně prospěšné. Jednak může být důležité uvolňování stresu, zároveň však odstraňuje ze zubů i dásní plak a kámen, který je vytvářen nebezpečnými bakteriemi. Psi mají tendenci žvýkat pečlivě, přesouvají k tomu určený pamlsek ze strany na stranu.

Podává-li se denně jako přípravek k suchému krmení, jakožto hlavnímu zdroji potravy, dentální pamlsek, má to za důsledek výraznou redukci akumulace plaku a kamene, závažnosti gingivitis a zápachu z dutiny ústní u psů ve srovnání se zkrmováním normální suché diety samotně. Další studie ukázaly, že pokud je čištění zubů prováděno méně často než každodenně, přidání dentálních pamlsků určených pro zubní hygienu ke krmení může zvýšit účinek samotného čištění zubů. Dalším možností je podávání speciálně vytvořeného krmiva určeného k péči o dutinu ústní jako základního udržovacího krmiva.

Mnoho majitelů jako žvýkací hračku pro psa vybírá "kosti", které jsou vyrobené ze surové kůže, což je v podstatě dehydrovaná kůže krav. Chuť surové kůže je podobná chuti hovězí svaloviny, kterou pes vnímá jako neodolatelnou. Stinnou stránkou je, že tento chutný pamlsek může být pro psa nebezpečný. Žvýkáním a působením slin se kůže, z níž je pamlsek vyroben, rehydratuje, měkne a stává se lepivou. Většinou pes kůži jednoduše rozžvýká – nicméně v ojedinělých případech mohou velké, nerozžvýkané kusy pamlsku způsobit i jeho udušení. Nadměrné velké kusy kůže, které nemohou být dostatečně stráveny, mohou rovněž uvíznout ve střevním traktu a pro jejich odstranění může být nezbytný chirurgický zákrok. Opatrnost a pečlivý výběr pamlsků pro konkrétního psa je tedy namístě.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4