Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Laparoskopické operace NOVĚ na našem pracovišti Laparoskopie výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se ta
zobrazit článek >>
Může i váš pes darovat krev?

Co musí pes splňovat, aby mohl darovat krev?

zobrazit všechny dotazy >>

Vše o chovu morčat aneb Jak správně poradit zákazníkům

Vitamín C Morčata potřebují dodávat svému tělu energii prostřednictvím potravy, kterou by měla dostávat pravidelně a denně. Vzhledem k tomu, že morče je býložravec, jeho strava by měla zahrnovat výhr

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Dysplazie kyčelního kloubu

Jako dysplazie se označují všechny vývojové poruchy orgánů. Jsou vrozené nebo získané během vývoje jedince. Pojmem dysplazie kyčelního kloubu (DKK)
označujeme abnormální utváření kyčelního kloubu, charakterizované ireverzibilními (nevratnými ) morfologickými změnami retabulum (kloubní jamky) a hlavice femuru (hlavice stehenní kosti). I když byla popsána u téměř všech plemen psů, postihuje především plemena velká a středně velká. Je zpravidla bilaterální (oboustranná), výjimečně unilaterální (jednostranná). Statisticky je prokázaný stejný výskyt u samců i samic.

Onemocnění dědičné a vývojové

Dysplazie kyčelního kloubu u psů má charakter onemocnění dědičného a vývojového. Přestože selekční chovatelské programy jsou založeny na používání jedinců s normálními nebo minimálně postiženými kyčelními klouby (mohou však neprojevenou genetickou zátěž dál přenášet), je zřejmě nemožné, i přes sebepřísnější selekci, DKK z chovu zcela odstranit. Lze pouze snížit četnost jejího výskytu. Dysplazii mohou mít i potomci nedysplatických rodičů.
Tato pravděpodobnost je však statisticky menší než u rodičů dysplastických.
Udává se, že rodiče s normálními kyčelními klouby mají 64 – 81 % normálních
potomků, postižení rodiče produkují 7 – 37% normálních štěňat.
Klinické projevy dysplazie záleží na stupni poškození kyčelního kloubu. V pokročilejším stadiu mohou změny vést k vývoji osteoartrózy. Osteoartritické změny vznikají tehdy, pokud je kloubní chrupavka opotřebovaná rychleji, než probíhá její regenerace. Je důležité zdůraznit, že klinické příznaky a rentgenologicky zjištěný stupeň dysplazie nemusí být ve vzájemné korelaci.

Nejčastější příznaky dysplazie:

- Obtíže při vstávání, chůzi do schodů, při překonání překážek.
- Namáhavá, drobivá chůze, tzv. bunny hopping chůze.
- Atrofie (úbytek) hýžďových a stehenních svalů.
- Snížení pohybové aktivity, bolestivost při pohybu zvířete.

Terapie:

Léčba dysplazie kyčelního kloubu existuje, jedná se o trvalou deformitu kloubu a jakékoliv lékařské intervence vedou pouze ke zlepšení mechaniky kloubu a zmírnění postupující artrózy, případně k odstranění bolesti a zlepšení pohyblivosti kyčelních kloubů.

Terapii můžeme rozdělit do čtyř skupin:

1) Chirurgická – z chirurgických řešení je nejmodernější metodou totální náhrada kyčelního kloubu, která je bohužel finančně náročná a rutinně se neprovádí , u psů s hmotností do 15-20kg lze s úspěchem provést resekci
(odstranění ) postižené hlavice stehenní kosti, nebo trojitou osteotomií
pánve – TPO.

2) Medikamentózní – podávání analgetik ke zmírnění probíhajícího zánětlivého procesu v kloubu a odstranění bolestivosti.

3) Nutriční podpora - pro pacienty s osteoartrózou lze použít jako nutriční podporu různé kombinace chondroprotektivních látek, které se ve formě
tablet, prášku nebo roztoku přidávají do krmné dávky, nebo se doporučuje použití veterinárních léčebných diet určených pro psy s osteoartritidou.
a) Chondroprotektivní látky podporují regeneraci chrupavek. Do této skupiny patří chondroitin sulfát (má protizánětlivé účinky, je základní složkou kloubní chrupavky), glukosamin sulfát (působí preventivně na rozvoj osteoartritidy, je součástí kloubních vazů), MSM – metylsulfonylmetan (antioxidant, působí protizánětlivě), kyselina hyaluronová (je hlavní součástí kloubní tekutiny, zajišťuje vazkost, měkkost a pružnost kloubních chrupavek). Další látkou, která
má velmi pozitivní vliv na zmírnění bolesti a zpomalení degenerace kloubních chrupavek, je omega-3 mastná kyselina – EPA, která tlumí účinek enzymů zodpovědných za destrukci kloubní chrupavky. Synergicky s chondroprotektivy působí selen, mangan a hořčík (účastní se při tvorbě kolagenu a pojivových tkání), vitamín C a vitamín E (mají významné antioxidačními účinky).
Minimální doba podávání chondroprotektiv by měla být tři měsíce, lze je podávat kontinuálně dlouhodobě. Na českém trhu je nabízeno velké množství
různých druhů chondroprotektiv. Jejich použití je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem a nepodléhat reklamním trikům prodejců. Není všechno zlato, co se třpytí.
b) Veterinární léčebné diety jsou krmiva určená pro zmírnění klinických příznaků osteoartritidy, k prevenci degenerace zdravých chrupavek, pomáhají tlumit kloubní zánět, omezují poškozování chrupavek a zlepšují funkčnost kloubů. K těmto veterinárním dietám patří Purina Canine VD Joint Mobility,
Hill's Canine Prescription Diet j/d, Eukanuba Canine VD Joint Mobility, Trovet Canine Mobility & Geriatrics, Trovet Regulator HD, Specific Canine CD Eicosa. Tato krmiva jsou vyráběna převážně ve formě granulí, někteří výrobci je vyrábí
i v konzervované formě. K těmto krmivům se již nepřidávají žádné nutriční
doplňky, což je pro mnoho psů a jejich majitele přijatelnější a tento způsob
je i ekonomičtější.
4) Obecná doporučení
- volba vhodné pohybové aktivity – pohyb by neměl dlouhodobě přetěžovat klouby (volit kratší a častější procházky), optimální pohybová aktivita pro psa, pokud mu to postižení pohybového aparátu dovoluje, je plavání (klouby jsou méně zatěžovány než při chůzi a šetrně posilovány svaly, aby nedocházelo k jejich atrofii),
- udržování optimální hmotnosti zvířete – nadměrná hmotnost negativně zatěžuje pohybový aparát, a tím dochází i k většímu opotřebování kloubních chrupavek.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4