Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Laparoskopické operace NOVĚ na našem pracovišti Laparoskopie výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se ta
zobrazit článek >>
Prevence torze žaludku

Zajímalo by mne, zda se u psů provádějí nějaké preventivní zákroky, které mohou zabránit torzi žaludku. Před několika lety jsem za dosti dramatických okolností přišel o svého psa a později jsem slyšel

zobrazit všechny dotazy >>

Jakého papouška si vybrat?

V posledních letech prodělává tuzemský chov papoušků nebývalý rozmach, který stále pokračuje. Přibývá chovatelů velkých papoušků, u nichž je odchov mláďat samozřejmostí, a v souvislosti s tím roste i

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Epilepsie – není důvod démonizovat

Epilepsie patří v naší společnosti mezi démonizované choroby nejen u lidí, ale i u zvířat. Často se stává, že pokud je diagnóza epilepsie majiteli pacienta sdělena, tak tento začne panikařit, chytat se za hlavu a propadat malomyslnosti. Větší ,,efekt“ má snad jen slovo rakovina.

Diagnostikovat nelze jen tak od oka…
Při studiích nám bylo vštěpováno, že diagnóza takzvaně „per futram“ – která spočívá v tom, že se lékař opře o futra a letmým pohledem na pacienta vysloví okamžitou diagnózu, je zřídkakdy použitelná a při diagnostice epilepsie to platí dvojnásob. Epilepsie je totiž diagnóza, kterou lze stanovit až po vyloučení všech ostatních možných příčin a je pro to dobrý důvod – pacient s epilepsií je (mimo moment záchvatu a nějakou dobu poté) totiž z klinického hlediska prakticky zdravý: nenajdete u něj nic při krevních rozborech, nic na rentgenech, rozbor mozkomíšního moku bude taky v pořádku a pokud pejska strčíte do CT či MRI, tak se taky nic nemusí objevit. Pokud tedy do ordinace přichází pacient, u kterého je podezření na epilepsii, tak je nutné nejprve vyloučit: metabolické příčiny (například snížený obsah glukózy či vápníku v krvi, akutní selhání ledvin, vážné poškození jater – jaterní encefalopatie), přítomnost různých jedů (většinou se neprovádí rutinně, ale jen při podezření), léze předního mozku (MRI či CT vyšetření), zánět (vyšetření mozkomíšního moku). Všemi těmito vyšetřeními si pomůžeme k tomu, že můžeme příčinu záchvatů lépe určit, a to buď jako metabolickou (játra, ledviny, glukóza…), strukturální (nález v oblasti mozku) nebo konečně takzvaně idiopatickou – neboli neznámého důvodu. A jen tehdy, když je příčina idiopatická (neznámá), tak začínáme hovořit o epilepsii. Z výše uvedeného vyplývá, že bez přídatných vyšetření dlouhodobě medikovat psa, který přichází do ordinace se záchvaty v anamnéze, je holý nesmysl. Pokud má totiž například poškozená játra, tak mu moc nepomůžete, ale spíš ho dorazíte.
Všechna vyšetření jsou negativní, ale…
Při diagnostice epilepsie je důležitým faktorem věk, nebo spíš věk, kdy se záchvat poprvé objevil. Za hraniční je považován věk od šesti měsíců do pěti let – záchvaty, které se objevily před a po té době, ukazují spíš na metabolický nebo intrakraniální problém. Pokud pes dostane první záchvat v deseti letech, tak epilepsie nebude to první, co vašeho veterináře napadne. Stejně tak se epilepsie vyskytuje častěji u určitých plemen, namátkou například: bíglové, všichni ovčáci (německý, australský…)., kolie, boxeři, jezevčíci, labradoři, pudli a další. Pokud tedy mám v ordinaci tříletého bígla, který prodělal záchvat a má všechna vyšetření negativní, tak budu diagnóze epilepsie nakloněna více, než když přede mnou stojí desetiletý dalmatin – tam budu zvažovat, že mi něco uniklo a budu pátrat dál.

Záchvat – tedy to, co my na pejskovi pozorujeme navenek – je důsledkem přechodného porušení mozkové funkce.

Epilepsie = záchvaty
Záchvat – tedy to, co my na pejskovi pozorujeme navenek – je důsledkem přechodného porušení mozkové funkce a vašeho lékaře bude zajímat hlavně typ záchvatu (podrobně popíšete, jak záchvat vypadal) a frekvence (jak často se záchvaty po sobě opakují). Mívá dramatický a náhlý nástup a většinou po chviličce sám odeznívá, ale má tendenci se v různém časovém intervalu znovu vracet. Záchvaty se nejčastěji objevují, když je pacient v klidu – často v ranních hodinách – a pokud se neléčí, tak se intervaly mezi jednotlivými záchvaty mají tendenci zkracovat. Samotný záchvat většinou probíhá tak, že postižený pes jakoby ztuhne, stiskne čelisti, začne slinit a pádlovat nohama, může se projevovat i hlasově – různé vytí, kňučení. Často se při záchvatu pomočí a pokálí. Záchvaty samozřejmě mohou u každého zvířete vypadat jinak, ale většina záchvatů bývá u psů právě takzvaně generalizovaná tonicko klonická. Záchvat trvá jen desítky sekund a po něm následuje pozáchvatové období, které většinou trvá asi 24 hodin, kdy je pacient zmatený, dezorientovaný, mívá většinou chuť k jídlu a pití.
Diagnóza epilepsie stanovena – jak na léčbu?
Pokud je epilepsie stanovena jako příčina záchvatů, tak váš veterinář sáhne do lékárničky a najde tam několik léků, které může podat samostatně nebo zkombinovat pro vašeho psa na míru (například fenobarbital, KBr (takzvaný bromid), Diazepam). Většinou lze pomocí léků kontrolovat výskyt záchvatů až u 80% psů. Majitelé se ale musí připravit na to, že úvodní dávka nemusí být ta ideální, s dávkováním léčiv je třeba pracovat tak, aby se dosáhlo co nejnižší možné dávky, která uspokojivě potlačuje záchvaty a přitom psovi neškodí. Je třeba se připravit na spolupráci s veterinářem a opakované kontrolní odběry krve a váš veterinář vás naučí, jak případný záchvat zvládat – technicky, psychicky i jaké léky první pomoci podat. Pacienti s epilepsií by měli dodržovat speciální dietu, protože díky léčbě mají často tendenci příliš přibírat a například u KBr je potřeba hlídat množství soli v potravě. Rovněž by neměli plavat – riziko utonutí – a fena by neměla zabřeznout. Majitelé by si o záchvatech měli vést podrobný diář, aby se spolupráce s veterinářem co nejvíc usnadnila a aby byla optimální dávka léčiv stanovena co nejdříve. Pro úplnost je nutné zmínit, že existuje i možnost chirurgického řešení (operace, kdy se oddělí jedna část mozku, aby se záchvaty nemohly šířit) a i když je v literatuře uváděno, že psi tento zákrok snášejí lépe než lidé, tak přesto tato metoda pro svou chirurgickou náročnost spadá spíš do oblasti teorie a pokud by byla zvažována, tak patří pouze a výhradně do rukou zkušeného neurochirurga – sama jsem se s takovým řešením ještě v praxi nesetkala.
Cílem veškeré léčby je dostat záchvaty pod kontrolu natolik, aby nebyly četnější než jeden záchvat za šest až osm týdnů.
Jaká je prognóza?
Vhodnou medikací můžeme záchvaty dostat pod kontrolu. Je ale pravda, že asi u 20% ač dobře léčených, pacientů se nám přese všechnu snahu záchvaty dostatečně korigovat nepodaří - jde často o mladé psy velkých plemen. A obecně – pokud se záchvaty prvně objevily do druhého roku života, tak bývají hůře zvládnutelné. U epileptického pacienta rovněž existuje nebezpečí, že se u něj vyvine tzv. status epileptici – o takové situaci mluvíme, pokud záchvat trvá delší dobu (minuty) nebo pokud se záchvaty opakují příliš rychle po sobě. V takovém případě je nutné neodkladně vyhledat veterinární pohotovost, protože neléčený status epileptici může skončit smrtí. Ale buďme při léčbě optimisty – pořád je tu těch 80%, které úspěšně kontrolovat lze a kteří i s diagnózou epilepsie mohou vést příjemný psí život.
Epilepsie se vyskytuje častěji u určitých plemen, namátkou například: bíglové, všichni ovčáci, kolie, boxeři, jezevčíci, labradoři, pudli…
Závěrem
Jak jsem již uvedla v úvodu, pro mnoho majitelů je tato diagnóza děsivá – ale jako u většiny věcí v životě se bojíme hlavně toho, co neznáme. Pokud vašemu pejskovi bude epilepsie diagnostikována, tak nezoufejte a dejte mu šanci – pokud budete patřit mezi šťastnějších 80%, tak zjistíte, že život s epileptickým psem není děsivý ani extrémně náročný. Na občasné záchvaty si lze zvyknout a určitě se je naučíte perfektně zvládat, vaše zvíře vám pak může přinést ještě hodně radosti a vy na sebe budete právem pyšní…

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4