Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Kdo psu odběr provádí?

Dárci krev odebírá veterinární lékař, který po celou dobu odběru dbá na dodržování všech zásad sterility a správného zacházení s krevní konzervou. Zdravý pes může krev darovat 3 – 4krát ročně. Odku

zobrazit všechny dotazy >>

Vše o chovu zakrslého králíka aneb Jak správně poradit zákazníkům

Pod názvem zakrslý králík shrnujeme všechny druhy zakrslých králíků, a to jak čistokrevné králíky, tak i křížence a neuznaná plemena. Hlavní rozdělení je na zakrslé berany (uši obrácené k zemi) a klas

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Hypertyreóza koček

Díky kvalitní výživě, dobré chovatelské péči a stále se zvyšující úrovni veterinární medicíny v ČR se zvyšuje průměrný věk našich domácích mazlíčků. Kočky starší deseti let dnes nejsou žádnou výjimkou, a čím dál častěji vídáme v ordinacích i kočky -náctileté a dokonce i kočičí seniory, jejichž věk se blíží dvacítce.
To je určitě dobře, avšak se zvyšujícím se věkem kočičí populace se také častěji setkáváme s chorobami, které jsme považovali za vzácné až raritní. Jedním z takových onemocnění je i hypertyreóza koček , která postihuje kočky ve věkové kategorii nad 10 let.

Co je příčinou hypertyreózy a jak se onemocnění projevuje?
Hypertyreóza je porucha činnosti štítné žlázy spojená s nadprodukcí jejích hormonů.
Příčinou je nejčastěji nezhoubné zvětšení štítné žlázy (pouze přibližně ve dvou procentech případů se jedná o zhoubný nádor) . Zbytnělá tkáň štítné žlázy je aktivní a produkuje velké množství hormonů. Ty se významným způsobem podílejí na regulaci metabolických pochodů v těle a ovlivňují činnost celé řady orgánů. Zjednodušeně řečeno, jejich zvýšená hladina nastavuje metabolismus na vyšší obrátky a tak závažným způsobem ovlivňuje celý organismus.
Co všechno se v kočičím tělíčku při onemocnění odehrává:
Zrychluje se srdeční akce a zvyšuje se krevní tlak, což může vést až k poruchám srdečního rytmu a vzniku srdečních šelestů. Hormony štítné žlázy podněcují tvorbu tepla, proto postižení jedinci vyhledávají chladnější prostředí a špatně tolerují horko. V důsledku zrychlené střevní peristaltiky se objevují průjmy, a díky zkrácenému času trávení tělo nedokáže živiny z potravy řádně zužitkovat. Pacienti jsou proto stále hladoví, ale i přes vynikající apetit a příjem slušných porcí krmiva hubnou. Může se přidat i zvracení. Vysoké metabolické nároky zatěžují játra, kde probíhá neustálá látková výměna. Vyšší prokrvení ledvin má za následek zvýšený výdej moči, spojený zpravidla i s velkou žíznivostí, a pokud takový stav trvá delší dobu, může dojít k jejich nevratnému poškození.
Příznaky, které mohou hypertyreózu doprovázet, zejména hubnutí a zhoršující se kvalita srsti, bývají bohužel často mylně připisovány vysokému věku kočky. Někdy naší pozornosti zcela unikají, protože nastupují velmi pozvolna a nejsou nikterak nápadné.
Kočky jsou zpravidla velmi čilé a aktivní, chuť k jídlu mají obrovskou, a člověka mnohdy ani nenapadne, že by mohly být těžce nemocné. Některé symptomy mohou být zaměněny za jiná onemocnění - častější močení spojené s nadměrným pitím za nemoci ledvin či cukrovku, průjem za onemocnění trávícího systému a podobně.
Časem dochází k celkovému vyčerpání organismu a kočky začínají být slabé, apatické a přestávají přijímat krmivo. Takové projevy už se nedají přehlédnout, a bývají důvodem k návštěvě veterinárního lékaře.

Jak se hypertyreóza diagnostikuje?
Veterinární lékař nejprve provede celkové vyšetření. Prohmatáním štítné žlázy může zjistit její zvětšení a objevit uzlíky, které představují zmnoženou tkáň. Cenným vodítkem pro něj bude i soubor všech příznaků, které je možné zaznamenat.
Nejdůležitější je ale laboratorní vyšetření krve, s cíleným stanovením hladin hormonů štítné žlázy, které může být později ještě doplněno speciálními funkčními testy.

Jaké jsou možnosti léčby?
Cílem léčby hypertyreózy je snížit hladinu hormonů štítné žlázy v těle. Toho lze docílit několika způsoby:
Chirurgický přístup spočívá v operaci, při které je štítná žláza odstraněna. Pro velké procento pacientů ale představuje značné riziko celková anestezie, kvůli častému výskytu srdečních arytmií. Nebezpečné mohou být také možné pooperační komplikace.
V zahraničí se provádí léčba radioaktivním jódem, technicky i finančně velmi náročná záležitost, a a v našich podmínkách zatím nereálná.
Dosud asi nejčastější volbou je podávání léků. Léky se podávají 2x denně, což může být u kočičího pacienta dost velký problém, léčba je doživotní a může být provázena více či méně závažnými vedlejšími účinky.
Zcela novou a velmi slibnou možností léčby je nutriční terapie. Veterinární dieta pro léčbu kočičí hypertyreózy, vyvinutá po desetiletém výzkumu společností Hill´s, Prescription Diet y/d, je nyní dostupná i v České republice. Dieta je založena na extrémně nízké hladině jódu. Jód je prvek, který je pro syntézu hormonů štítné žlázy nezbytný. Redukcí jeho příjmu v krmivu se proto dá stupeň produkce hormonů ve štítné žláze ovlivnit. Klinické studie dokládají pokles zvýšených hladin hormonů již za tři týdny od zahájení léčby. Zároveň nejsou opomenuty případné další zdravotní komplikace běžné u starších koček - samozřejmostí je proto kontrolovaný obsah sodíku a fosforu pro ochranu ledvin a prevenci vysokého krevního tlaku, přídavek taurinu a karnitinu pro zdraví srdce, a snížený obsah hořčíku spolu s vyváženým pH pro prevenci onemocnění močových cest.

Jaká je prevence hypertyreózy?
Zatím nevíme přesně, proč ke zvětšení štítné žlázy s následnou nadprodukcí hormonů u některých stárnoucích koček dochází. Možné příčiny jsou stále předmětem výzkumu. Vzniku onemocnění tedy nemůžeme účinně zabránit.Včasným odhalením problému ale můžeme jeho postup zastavit a předejít závažným komplikacím. Každá kočka starší osmi let by měla 2 x ročně podstoupit preventivní screeningové vyšetření u veterinárního lékaře. Laboratorním vyšetřením lze zvýšené hladiny hormonů zjistit až 1-2 roky (!) před nástupem klinických příznaků.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4