Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Laparoskopické operace NOVĚ na našem pracovišti Laparoskopie výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se ta
zobrazit článek >>
Výběr správného domova pro psa

Kde má pes svůj domov? No to je přece jasné, tam, kde jeho pán. To je jistě pravda, ale jak dát tomuto obecnému tvrzení konkrétní obsah? Jak a kde psa ubytovat, aby se u nás v bytě opravdu cítil „jako

zobrazit všechny dotazy >>

Jakého papouška si vybrat?

V posledních letech prodělává tuzemský chov papoušků nebývalý rozmach, který stále pokračuje. Přibývá chovatelů velkých papoušků, u nichž je odchov mláďat samozřejmostí, a v souvislosti s tím roste i

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

KALICIVIRÓZA KOČEK

Kalicivirus se řadí se mezi jednovláknové RNA neobalené, čeleď Caliciviridae, rodCalicivirus.Mezi hlavní příznaky kalicivirózy patří eroze (afty) na sliznicích ústní dutiny. Onemocnění není smrtelné. Inkubační doba je individuální, průměrně 14 dní, krajní hodnoty 5–30 dní.
PŘÍZNAKY
Charakteristickými příznaky jsou hlavně eroze, afty na sliznici jazyka. Jde o světle růžovou zduřelou sliznici, větší puchýřek, eroze nepravidelného tvaru, většinou kruhového. Nejčastěji se vyskytuje na špičce jazyka. Může se objevit i velmi nepatrný vřídek. Velikost vředu se zpravidla pohybuje okolo 0,3–0,5 cm (vlastní měření). Vředy se postupně zvětšují a rozšiřují. Nevytváří jednolitou vrstvu, ale více vředů (aftů) po celém povrchu jazyka. Na jazyku se může objevit 1–7 vředů – ty znemožní kočce příjem potravy i tekutin. Nastává zvýšená salivace (slinění) vlivem bolesti. Afty se mohou výjimečně objevit i na patře a dolních pyscích okolo tlamy. Na čenichu ani na jiných částech těla jsme vředy nenalezli. Jestliže má kočka v dutině tlamní afty, jedná se vždy o kalicivirózu. Jedním z prvních příznaků může být rovněž slabá až silná rýma. Není však pravidlem. Později jsme pozorovali nekrózy hlavně na špičce jazyka – byly žluté až hnědé barvy, na povrchu tuhé krusty, často se odlupující. Jazyk byl zvětšený. Nekrotická uzdička. V jednom případě jsme se setkali s odpadnutím jazyka (kočka byla utracena). Jazyk se stává nepohyblivý – k tomu dochází zejména při zanedbané léčbě nebo při akutním průběhu. Onemocnění končí vyléčením a postupnou regenerací, nebo naopak smrtí.
Onemocnění může být komplikováno sekundární bakteriální kontaminací, např. chlamydiovou nebo stafylokokovou. Onemocnění bývá doprovázeno horečkou, ale ne ve všech případech. Může se projevit i anémie, průjmy, zvracení a následná dehydratace. Komplikací je pneumonie. Může se přidružit zánět hlavových dutin a zánět spojivek, dezorientace, ataxie, poruchy ledvin a jater, nervové činnosti, rozšíření zornic, vysychání sliznic, až vypadávání zubů, kašel, malátnost, nechutenství, únava. Zvíře přestává pečovat o srst, dusí se (kašle, chroptí), přikrčené, vyhledává chlad, nepije, oko je zapadlé, vlivem kachexie a dehydratace, výrazně viditelné třetí víčko, vystouplé lopatky a hřbet, zježená srst. Posedávání, popocházení, těžké dýchání více do břicha. Poruchy triasu.
PŘENOS CHOROBY
Kaliciviróza se přenáší přímým kontaktem, méně často aerosolem. Vstupní branou jsou především sliznice dutiny tlamní a nosní. Virus se lokalizuje v nosní dutině. Už první den po infekci lze prokázat virus v epiteliálních buňkách horních cest dýchacích, tonsil, částečně i v plicích. Po usídlení viru na sliznici dochází k tvorbě aftů. Nakazit se mohou nevakcinované kočky (popř. mezi očkováním a přeočkováním), kočky stresované, s poruchou imunity, kočky nakažené dalšími nemocemi. Koťata se mohou nakazit od matky. K nakažení může dojít i v infikovaném prostředí. Virus se může krátkou dobu držet v prachu, krmivu, toaletách, hlíně, vodě a vlhku, v srsti a ve výkalech. Nejnakažlivější jsou sliny, kapénky rýmy a zvratky.
Nejnáchylnější skupinou jsou malá koťata do 4 měsíců věku. Onemocnění u nich probíhá akutně, končí často úhynem. Náchylné jsou extrémně vystresované kočky, např. plaché odchycené, kočky v novém prostředí. Onemocnět však mohou všechny věkové skupiny a všechna plemena koček. U dospělých koček však je mnohem snazší se s nemocí vypořádat. Nejméně náchylné jsou kočky, které se s virem již někde setkaly a mají vybudovanou o něco lepší imunitu. Stres má na propuknutí onemocnění značný vliv. Je hlavním spouštěčem mnoha onemocnění. Stresovaná zvířata mají mnohem větší šanci onemocnět než zvířata, která stresu vystavena nebyla.
LÉČBA
Nejedná se o smrtelné onemocnění, a tudíž je možné kočku léčit. Léčba je symptomatická, tzn. tlumení příznaků a podpora přirozené imunity. Kauzální léčba je zatím nereálná, jelikož na viry nemáme žádné účinné přípravky.
Léčebné přípravky Zylexis a Vibragen Omega – Zylexis patří do skupiny interferonů (imunostimulačních prostředků), které se aplikují injekčně a mají stimulovat obranyschopnost kočky. S aplikací Zylexisu máme kladné zkušenosti a dobré výsledky. Je třeba ho aplikovat několikrát po sobě. Má potlačovat replikaci virů. K perorální aplikaci lze použít přípravek Roferon v tekuté formě.
U koček nemocných kalicivirózou je nutné vždy kočky krmit ručně, nepřijímají-li potravu, udržet základní životní funkce organismu, tlumit nespecifické příznaky. Pro podporu organismu lze využít i různé přípravky s vitamíny.
Antibiotika při kaliciviróze podáváme pouze v případě jiných bakteriálních onemocnění. Na virózy antibiotika v žádném případě nepůsobí. Antibiotika používáme, když má kočka hnisavou rýmu, zápal plic, průjem, hnisavé záněty či zánět spojivek. Antibiotika se používají lokálně i celkově. Do trávicí soustavy lze použít v případě, že kočka nezvrací. U rýmy je nejlépší podávat antibiotikum Ronaxan, celkově v tabletách do trávicí soustavy, ne však u malých koťat. Při zápalu plic lze použít Ronaxan, Stomorgyl, Enroxyl, nejlépe v injekční formě, ale i v tabletách do trávicí soustavy. Při průjmech se osvědčil Synulox,Stomorgyl, Tenazym, Entizol per os. U zánětu dásní podáváme Stomorgyl tablety do trávicí soustavy, při zánětu spojivek používáme oční antibiotické kapky nebo masti (Aureomycin, Gentamycin, Tobrex…). Je nutné dodržovat přesné dávkování a dobu užívání. Antibiotika může veterinář kombinovat s jinými léčivy. Antibiotika může předepsat pouze veterinární lékař, to platí i v případě očních léčiv.
Jelikož kočka není schopná přijímat potravu (má afty na jazyku), je nutné ji nakrmit. Pakliže kočka po 3 dnech stále nežere, dochází ke vstřebávání vlastních živin ze zásob (břicho, podkožní tuk), bílkovin (svaloviny) a kočka hubne. Tento stav může dále vážně a mnohdy nevratně poškodit játra, což je vidět v podobě žlutých sliznic – žloutenka (icterus). Je možné, že budou postižené i ledviny, trávení a hospodaření s živinami. Kočka pak není schopna do budoucna vůbec přibrat. Vlivem bolesti (jazyka), horečky a dehydratace se zdravotní stav prudce zhoršuje. Proto kočky nemocné kalicivirózou velmi rychle hubnou. Kočka se může krmit ručně. Skladba krmiva musí odpovídat tomu, zda kočka zvrací, má průjem, nebo ne.
Při průjmech doporučujeme podávat vařené kuřecí maso, mixovanou rýži, i/d konzervy Hill's, přípravek Smecta, živočišné uhlí, silný černý čaj (obsah taninu – adstringenční účinek), odvary z rýže a vloček, Endiaron, antibiotika.
Pokud kočka nezvrací a nemá průjem, je potřeba jí zajistit co největší možnosti kvalitní výživy, tzn. syrové hovězí maso, vařené kuřecí maso, konzervy pro koťata, bílý jogurt, a/d konzervy Hill´s, dostatek tekutin, rehydratační roztoky a vitamíny, teplou voda s glukopurem, heřmánkový čaj, vitamínový mix (složení – heřmánkový čaj,Calopet, B-komplex, Sangrim).
V tabletách – existuje řada vitamínů v tabletách, které je vhodné přidávat. Důležitou aminokyselinou, kterou kočky nutně potřebují, je taurin. Je obsažen ve většině vitamínových tablet. V čerstvé potravě obsažen v syrovém hovězím mase.
Intramuskulární aplikace vitamínů – b neuron, injekční forma komplexu všech vitamínů se aplikuje zpravidla do svalu a zajistí kočce potřebnou dávku na 3–7 dní.
Probiotika jsou vhodná při a po léčbě antibiotiky. Obnovují střevní mikroflóru, napomáhají trávení a zlepšují peristaltiku. Jedná se např. o Probican, přípravek určený k denní perorální aplikaci. Nutné uchovávat v chladu, vhodný aplikovat s přesným dávkovačem na dílky. Jako probiotikum slouží i bílý jogurt.
Neposledním způsobem příznivého průběhu onemocnění a rychlého uzdravení je zajištění příznivých vnějších vlivů. Patří sem teplo, světlo, vzduch, vlhkost, hluk, pohoda a hygiena.

Při ručním krmení nemocné kočky situaci komplikuje zejména bolestivý jazyk, neschopnost polknout z důvodu rýmy nebo podchlazení. U koček, které něco bolí, dochází k silnějšímu skusu. Nechutenství kočky a odpor ke krmivu je hlavním problémem. Musíme se snažit do kočky dostat potřebné množství krmiva, abychom pokryli denní potřebu živin a energie. Nemocné kočky bývají po celou dobu nemoci dehydratované. U každé kočky se liší způsob podávání krmiva.
Náhradní výživa
Místo pevné stravy se dá využít i náhradní výživa, zejména v případě větších aftů. Existují speciální instantní směsi. Jako náhradu lze výjimečně krátkodobě využít i mléko. Používají se směsi buď kočičího mléka (bez obsahu laktózy), nebo mléko kozí či sušený kotěcí sunar. Do mléka je možno přidat syrové vejce, lépe pouze bílek. Dořeďuje se teplou vodou. Dále přidáváme lysin v prášku prodávaný jako veterinární podpůrný přípravek F-Lysine. Do této směsi můžeme přidat i pastu Calopet. Náhradní výživa není plnohodnotná a nelze ji používat jako náhradu pestré stravy se základem masa. Náhradní výživu můžeme používat 7–14 dní. Výhodou náhradní výživy je snadná aplikace v tekuté formě a větší množství vitamínů, bílkovin, cukrů, tuků, minerálů a všech důležitých látek pro kočku potřebných.

REKONVALESCENCE
Po úspěšném zdolání nemoci nastává období rekonvalescence. Tělo se vrací do původní kondice, obnovuje se imunitní systém, vznikají protilátky. Kočka začíná přibírat na váze, přijímat potravu, mizí příznaky nemoci. Vrací se hydratace. Dochází k regeneraci poškozených sliznic afty.
V době rekonvalescence je nutné organismus podpořit, aby byl návrat do původního stavu organismu co nejrychlejší. Může také dojít k opětovnému zhoršení zdravotního stavu.
Po léčbě antibiotiky nasadíme kočce probiotika. Podáváme pestrou kvalitní stravu, vitamíny a případně přípravky na podporu imunity. Nevystavujeme kočku kontaktu s dalšími zvířaty a už vůbec ne nemocnými.
Efektivní rekonvalescence vede k uzdravení kočky bez následků.
PREVENCE
Jedinou účinnou prevencí je vakcinace, nicméně u malých koťat do 2 měsíců věku, u koček vysoce březích a nemocných nelze provádět vakcinaci. Proto musíme dodržovat určitá preventivní opatření, abychom nakažení kalicivirózou minimalizovali.
Zásady prevence:
 Nevakcinované kočky nepouštíme mezi ostatní kočky ani ven.
 Nevystavujeme kočky stresu.
 Malá koťata neoddělujeme od matky ani sourozenců předčasně.
 Březí kočky držíme zásadně izolovaně.
 Nemocné kočky izolujeme.
 Striktně dodržujeme karanténu.
 Podáváme kočkám vitamíny.
 Krmíme kočky pouze kvalitní vyváženou stravou.
 Všechna onemocnění kočky včas léčíme.
 Prostory, kde kočky žijí, pravidelně a důkladně desinfikujeme.
 Zabráníme kontaktu se zvířaty, která by mohly zanést infekci.
 Kočku pravidelně odčervujeme, odblešujeme a zbavujeme ušního svrabu.
Jediná spolehlivá ochrana před kalicivirózou je vakcinace. Je velmi důležité nechávat kočku vakcinovat. Vakcinované musí být i kočky žijící trvale v bytě. S aktivní imunitou nelze počítat 4–5 týdnů po primovakcinaci. Intramuskulární nebo subkutánní vakcinaci je třeba za 2–4 týdny opakovat.

Kaliciviróza je velmi rozšířená nákaza. Rozšiřuje se stále více díky narůstajícímu počtu opuštěných koček a nezodpovědných lidí, kteří své kočky nenechávají vakcinovat.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4