Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Laparoskopické operace NOVĚ na našem pracovišti Laparoskopie výrazně snižuje bolestivost zákroku a rovněž velmi urychluje pooperační hojení. Výhody laparoskopických operací jsou běžně využívány u lidí již řadu let, ale ve veterinární medicíně se ta
zobrazit článek >>
Kdo psu odběr provádí?

Dárci krev odebírá veterinární lékař, který po celou dobu odběru dbá na dodržování všech zásad sterility a správného zacházení s krevní konzervou. Zdravý pes může krev darovat 3 – 4krát ročně. Odku

zobrazit všechny dotazy >>

Výhody a nevýhody jednotlivých druhů stravy

Doma připravovaná strava jako maso, příkrmy, zelenina aj. je sice velmi aromatická, z čehož vyplívá její chutnost a dobré přijímání psem, ale její nevýhodou je, že se obtížně vylaďuje krmná dávka co d

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Koronavirová infekce u štěňat

Koronaviry se vyskytují po celém světě. Jsou druhově specifické a u každého živočicha způsobují zcela určité onemocnění. U člověka zpravidla vyvolávají jen neškodná nachlazení. Ale určitě si ještě uchováváte v paměti titulky z roku 2003, které zněly: ,,Zvířecí a lidské koronaviry si vyměnili geny.“ Jednalo se o původce plicního onemocnění zvaného SARS (Severace Acute Respiratory Syndrom = těžký akutní syndrom dechové nedostatečnosti), který se poprvé objevil v roce 2003 v Číně.

V tomto případě vedla další vlastnost mnoha virů k tomu, že se živí tvorové – v tomto případě člověk – cítili tváří v tvář útoku virů relativně bezmocní a zcela zaskočeni. Máme na mysli schopnost mutovat, kdy se mění genetická struktura virů. Tato schopnost činí například i z vývoje očkovacích látek proti chřipce nikdy nekončící závod mezi vědci a nově zmutovaným chřipkovým virem. Koronaviry získaly jméno podle svého vzezření. Na vnějším obalu viru jsou v pravidelných rozestupech umístěny určité bílkovinné látky s kuželovitými konci. Tím připomínají věnec (corona). Průjmy u psů, které jsou vyvolávány koronaviry (CCV), byly poprvé prokázány v roce 1971.

PŘENOS

Virus je vylučován s trusem, takže jiní psi si mohou infikovat pozřením trusu. V populacích, které nejsou imunní, dochází k jejich rychlému šíření. Časový úsek od nakažení po projevení prvních klinických příznaků (inkubační doba) obnáší 1 až 4 dny. Na rozdíl od parvovirózy však nedochází k převodu zmnožených virů z buněk, nýbrž viry ničí buňky sliznice, výrůstků střevní sliznice (chomáče) a někdy pronikají do lymfatických uzlin, do jater a sleziny bez dalších následků. Virus je vylučován po dobu cca 3 až 14 dnů. Odolnost viru je zvláště v zimě velmi vysoká. Nelze ho zničit kyselinami a z toho důvodu například projde nepoškozený žaludkem. Účinné však jsou speciální antivirové dezinfekční prostředky.


SYMPTOMY

Vzhledem k tomu, že virus je vysoce nakažlivý, jsou ohroženy především chovy s větším počtem psů a zde zvláště štěňata. Onemocnění se ve většině případů projevuje až od 4. týdne života. Štěňata jsou unavená a malátná a odmítají potravu. Trus je zpočátku kašovitý a postupně se stává šlemovitý až vodnatý. Páchne a má typickou nazelenalou barvu. Tělesná teplota se zvýší jen o málo (39,2 °C). K podchlazení nedochází. V důsledku velmi silných průjmů, které trvají někdy až 14 dní, může dojít k silné dehydrataci. Pokud je průběh těžší a dochází k případům úmrtí, může to být důsledek dvojité infekce parvovirem CPV-2. V zásadě však je úmrtnost malá a zpravidla se omezuje jen na štěňata. Jednotlivé držení psi onemocní zpravidla, aniž by si toho jejich majitel všiml. Vytvářejí si neutralizující protilátky a jsou tak chráněni proti dalším infekcím. CCV lze často prokázat u psů s chronickými průjmy.

DIAGNÓZA

Průběh onemocnění, povaha průjmu a jakékoli nedostatky v krvetvorbě mohou poukazovat na koronavirovou infekci. Test vhodný pro každodenní praxi zatím neexistuje. Prokázání protilátek nemá velkou cenu, protože pozitivní výsledky jsou časté. Zpětně by ovšem mohl několikanásobný nárůst titru poukázat na prodělanou infekci.

LÉČBA

Také zde jsou nejlepšími opatřeními dostatečné zásobování tekutinami a vyrovnávání ztráty elektrolytů, přičemž přechodně také přestaneme podávat potravu. Štěňata a mladé psy je nutno držet v teple. Léčba antibiotiky obecně bývá zbytečná, pokud se průběh nemoci nezhorší v důsledku sekundární infekce. Po 14 dnech až třech týdnech se štěňata většinou bez následků uzdraví.

PREVENCE

Existuje sice živá vakcína, jejíž účinky vyvolávající nemoc byly výrazně oslabeny, nebo také mrtvé vakcíny. Ovšem v tomto případě je nutnost očkování sporná, protože u dospělých psů často mohou být prokázány protilátky v důsledku prodělané infekce, která však proběhla bez příznaků onemocnění. U štěňat mohou být mateřské protilátky prokázány jen krátkou dobu.

„Virus je vysoce nakažlivý! Ohroženy jsou především chovatelské stanice s větším počtem psů.“

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4