Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Jak poznat zdravého a nemocného psa

Poprvé v ordinaci Dřív nebo později přijde chvíle, kdy jako majitelé psa musíte pro svého nového přítele vyhledat odbornou veterinární pomoc. Poprvé, když si přivedete psa domů ať je to štěně, nebo

zobrazit všechny dotazy >>

Malá šelma fretka

Fretky patří do čeledi lasicovitých, a tím pádem k šelmám. Okruh příznivců těchto podnikavých zvířátek rok od roku roste. Prapředkem všech fretek je divoce žijící tchoř tmavý (Mustela putorius). První

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Polycystické onemocnění ledvin u koček

Polycistické onemocnění ledvin koček je vrozené onemocnění ledvin s autosomálně dominantním typem dědičnosti, charakterizované tvorbou cyst v kůře i dřeni ledvin. Výskyt cyst je obvykle bilaterální a multipní a postupem času vede k chronickému ledvinnému selhání.

Plemenná predispozice

Polycystické onemocnění ledvin je známé především u perských koček a exotických krátkosrstých koček. Vyskytuje se však i u jiných plemen, včetně kříženců.

Patogeneze

Cysty v ledvinách se u postižených koťat vyskytují od narození, příznaky renálního selhání se objevují mezi 3. – 10. Rokem života (průměr 7 let). Malý počet zvířat má cysty přítomny také v jiných orgánech, např. v játrech a pankreatu. Velikost cyst se pohybuje v průměru od 1 mm do 20 mm, jejich počet je variabilní (20-200). U starších zvířat obvykle dosahují větší velikosti.
Cysty vznikají z nefronů a zasahují kůru i dřeň ledvin. Kromě cyst lze v postižených ledvinách některých koček zaznamenat chronickou tubulointerscitiální nefritis a intersticiální fibrózu. Onemocnění se projevuje nespecifickými klinickými příznaky, progrese je rychlá různě.
Výzkumy založené na opakované ultrasonografické detekci PKD pozitivních jedinců různého věku prokázaly, že u většiny (kolem 66%) koček došlo v průběhu jednoho roku k progresi onemocnění, která se projevila v podobě zvýšeného počtu cyst v tkáni ledvin. Není jasné, zda se jedná o generaci nových cyst, nebo o pouhé zvětšení cyst již existujících, které v předchozím vyšetření pro svou malou velikost nemohly být ultrazvukem zachyceny.

Genetika

Felinní polycystické onemocnění ledvin je charakterizováno autosomálně dominantním typem dědičnosti a postihuje asi 38% perských koček na celém světě, což z něj činí jednu z nejčastějších dědičných chorob u koček. Onemocnění se podobá autosomálně dominantní polycystické chorobě ledvin (AD-PKD) u lidí, která má frekvenci výskytu v populaci 1:1000 a v USA je to jedna z nejčastějších příčin onemocnění ledvin u lidí. Každá kočka s abnormálním genem má PKD. V případě zkřížení nemocného jedince (P/p) se zdravým (p/p) bude 50% potomků postižených (P/p) a 50 % potomků zdravých (p/p). V případě páření dvou pozitivních jedinců (P/p) bude 50% koťat z vrhu pozitivních (P/p), 25% koťat negativních (p/p) a 25 % koťat zdědí defektní gen od obou rodičů (P/P)
-tato forma je pravděpodobně neslučitelná se životem. Je zajímavé, že studie, která porovnávala ultrazvukové vyšetření ledvin s genetickými testy, odhalila, že ve skupině 63 perských a sedmi exotických krátkosrstých koček vykazovalo 41,4 % koček cysty v ledvinách při sonografickém vyšetření, ale jen 37,1 % bylo pozitivních při genetickém testování. Je tedy možné, PKD způsobují i jiné matuace, které dosud nebyly objeveny.

Diagnostika

Diagnostika onemocnění se opírá o klinické vyšetření, laboratorní vyšetření krve a moči a sonografické vyšetření ledvin. K dispozici je také genetický test pro detekci přítomnosti či absence mutace PKD 1. Při klinickém vyšetření zjišťujeme nespecifické příznaky v podobě inapetence, úbytku hmotnosti, snížení aktivity, horší kvality srsti, polyurii/polydipsii, případně zvracení. Laboratorním vyšetřením krve obvykle získáme výsledky vypovídající o chronickém renálním selhání v podobě azotemie, hyperfosfatemie a nonregenerativní anémie. Na ultrazvukovém vyšetření ledvin detekujeme hladké, kulaté anechogenní cysty v kůře i dřeni ledvin, jejichž počet a velikost je variabilní a mění se v průběhu času. Cysty jsou ultrazvukem zachytitelné už v poměrně brzkém věku zvířete (6-7 týdnu).

Diskuze a závěr


I když v případě felinního polycystického onemocnění ledvin jsou cysty přítomny v ledvinách již od narození, renální selhání se vyvíjí až v pozdějším věku zvířete (průměrně kolem sedmého roku života, tedy v době, kdy již většina zvířat používaných v chovu má i několik generací potomků).
K diagnostice onemocnění má současná veterinární medicína k dispozici dva postupy genetické vyšetření a ultrazvukové vyšetření.
Genetické testy umožňují snadnou diagnózu PKD již ve věku kotěte, tzn.umožňují postiženého jedince vyřadit z chovu před reprodukcí. Jsou neinvazivní a provádí se jedenkrát za život. Dokážou však identifikovat pouze autosomálně dominantní formu onemocnění. Není vyloučeno, že v průběhu času budou objeveny i jiné matuace způsobující toto onemocnění. Ultrazvukové vyšetření také dokáže identifikovat postiženého jedince ve věku kotěte, ale zobrazení cyst je limitováno jejich velikostí (1 mm). Hlavní výhodou ultrazvuku je jeho opakovatelnost, proto lze tuto metodu kromě diagnostiky využít hlavně pro posouzení progrese onemocnění.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4