Ordinační hodiny Pohotovost pro naše klienty 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Proč loveckému psu poskytnout lovecký výcvik

Lovecká výchova loveckého psa je nejpřirozenější a nejefektivnější způsob výchovy loveckého psa. Naučí ho základním dovednostem tak, aby se dobře orientoval v našem lidském světě a majitel v něm získa

zobrazit všechny dotazy >>

Lze naučit chodit kočku na vodítku?

Jestliže chcete vaší kočce umožnit bezpečně poznávat svět i mimo domácnost, je možnost naučit vaši kočku chodit na vodítku ideální možností. Nejlepší je začít již v raném věku. Starší kočku půjde

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Poruchy sluchu u dalmatinů

Poruchy sluchu u psů, koček a jiných savců patří mezi nejčastější smyslové poruchy. Dalmatin patří k poměrně zdravým plemenům, není však žádným tajemstvím, že se občas objeví dalmatin s vrozenou poruchou sluchu. Jedná se o hluchotu vázanou k bílému zbarvení srsti a pokožky.

Testování na začátku
Počátky novodobého chovu dalmatinů v České republice se datují od roku 1968. Již v prvních letech byli chovatelé vždy informováni, že některé štěně z vrhu může trpět vrozenou poruchou sluchu. Od doby založení Dalmatin klubu v roce 1970 testovali orientačně zkušení chovatelé a z nich vzešlí poradci chovu při klubem prováděných kontrolách vrhů sluch u štěňat. Pozorovali reakce štěňat na různé neznámé zvuky, vytvářené mimo zorné pole štěněte. Ne vždy se takovými testy správně stanovila hluchota štěněte. Klidné až flegmatické štěně, které zvuky zná, nemusí vůbec reagovat. Naproti tomu hluché štěně kompenzuje svoji sluchovou poruchu výbornou citlivostí ostatních smyslů. Při zkoušení je nutné dbát zejména na vyloučení vibrací, pachů, zrakových podnětů.
Přelom ve vyšetřování
Naprostý přelom pro sledování poruch sluchu u psů znamenaly G. M. Straina po roce 1990. Strain prováděl měření sluchu mnoha plemen psů, kteří měli částečně bílé zbarvení. Velkou část souboru tvořili dalmatini. Strain zavedl použití audiometrie pro měření sluchu zvířat. Některé evropské kluby velmi brzy po publikaci uvedených prací začaly audiometricky vyšetřovat sluch dalmatinů. Díky velmi dobrým kontaktům se zahraničím měli naši chovatelé možnost vyšetřovat české dalmatiny v Německu a Rakousku prakticky od roku 1993. Ucho je orgán párový. Zavedením audiometrického vyšetření se ukázalo, že postiženy mohou být nejen obě uši, ale často se porucha sluchu objevuje pouze na jednom uchu, druhé ucho je plně funkční. Jednostranně slyšící pes je prakticky nerozlišitelný od jedince s oběma zdravýma ušima, v běžném životě bude plnit všechny úkoly shodně s oboustranně slyšícím jedincem. Pro chov představuje jednostranně slyšící dalmatin jedince postiženého. Z hlediska chovu je hluchota dosud stále nejasná, nikomu se zatím nepodařilo objasnit její dědičnost. Nejpravděpodobněji se může jednat o polygenně děděný defekt, s neúplnou penetrancí či nějaký jiný mechanismus dědičnosti. Výsledky testovacích křížení vyloučily autozomálně recesivní typ dědičnosti. V rámci univerzitního výzkumu v USA byli spojeni dva oboustranně hluší dalmatini, jejichž potomci překvapivě slyšeli na obě uši. V posledních letech probíhal výzkum na úrovni molekulární genetiky hluchoty domácích psů. V praxi chovatelé respektují doporučení nepoužívat hluché jedince v chovu, a to zejména oboustranně neslyšící.

Jednou pro vždy
Hluchota u strakatých plemen vzniká kolem druhého až čtvrtého týdne věku, v té době dochází k poškození a postupnému zániku cév ve vnitřním uchu a následně k narušení sluchových drah do mozku. Proto je možné již od pátého týdne věku štěněte prokázat audiometrickým vyšetřením poruchu sluchu. Vyšetření se dle prací Straina provádí u jedince v klidu, dle povahy zvířete při plném vědomí či u neklidných jedinců v anestezii. Takovou zkušenost jsme získali při vyšetření českých dalmatinů v Německu a Rakousku. V České republice jsou ojedinělá pracoviště, kde lze sluch nechat vyšetřit audiometricky. Dle našich zkušeností je v České republice vždy vyžadována anestezie. Někteří chovatelé dosud využívají zahraniční pracoviště v okolních zemích. V mnoha zemích se stalo dobrým standardem nabízet k prodeji štěňata s provedeným vyšetřením sluchu. Vyšetření platí pro celý život daného jedince a není nutné ho opakovat.
Podmínky v ČR
Výzkum v oblasti poruch sluchu psů stále pokračuje. Po téměř dvacetiletých zkušenostech se sledováním sluchu u dalmatinů v České republice jsme došli k vyššímu procentu audiometricky vyšetřených štěňat. V současné době jsou často i v početných vrzích všechna štěňata oboustranně slyšící. Takové výsledky jsou nejlepší odměnou za dosud odvedenou práci. Vyšetření štěňat není povinné, je plně na rozhodnutí chovatel, zda štěňata budou vyšetřena. V České republice je pro uchovnění dalmatina požadováno vyšetření sluchu s výsledkem oboustranně slyšící. Přechodnou dobu do roku 2007 mohl být jeden z partnerů jednostranně slyšící, nyní je již do chovu nezařazujeme.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4