Ordinační hodiny Pohotovost 602 200 185 / Objednání 412 540 898 recepce@petklinika.cz
Kdo psu odběr provádí?

Dárci krev odebírá veterinární lékař, který po celou dobu odběru dbá na dodržování všech zásad sterility a správného zacházení s krevní konzervou. Zdravý pes může krev darovat 3 – 4krát ročně. Odku

zobrazit všechny dotazy >>

Sežere všechno, nač přijde

Jsem majitelem tříletého psa, dalmatina. Od začátku řešíme jeden problém, který nás trápí a značně nám komplikuje volné chvíle procházek a výletů. Cokoliv najde v trávě, to ho zajímá a má snahu to spo

zobrazit článek >>
Test spokojenosti
  • úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
  • v rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen
  • velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka
Zúčastnit se testu >>
Závody Hills cup Chvilkami to sice vypadá, že to není běh psa a dítěte, ale spíše tah psem, ale kdo ví, třeba je zde základ pro další výkony a vyroste zde další Nikola Marešová a jiní mistři světa.
Je zde vidět zápal, obzvláště soutěživé holčičky běží, co to dá, ani si nevšimnou ztráty partnera. Také oceňuji sportovní gymnastiku s podobě provazu přes svého psa.
Vyhlašovali se výsledky všech předchozích kol,pokud si všimnete,že někteří na stupních vítězů mají místo hlavy diplom,je to pouze zástupce,protože vítěz nebyl přítomen vyhlášení.

Fotogalerie Dobříš Hills cup 2013 finále
Rádi bychom upozornili na dvě fotky našich klientů a kolegů.
Fotka č.82 – Dušan Erbs a jeho běh s dcerou a manželkou soutěžili v týmech pro celou rodinu.
Fotka č.85 – naše klientka Jarmila Halířová Sobecká – Sokol Maxičky Děčín – v soutěži pro celou rodinu,měla s sebou skutečně všechny děti / 7 měsíc těhotenství/.Mimo jiné absolutní vítězka kategorie se psem od 25 kg.
Ve všech kategoriích převážně byla prvenství na straně Sokol Maxičky, Děčín.

Traumata

Úrazy hlavy – autonehody, pády z výšky nebo pokousání - jsou častým neuro­logickým problémem psů a koček. Mozek i mícha se nachází v kostěném obalu zavěšeny v obalech a plovoucí v mozkomíšním moku. Jsou tedy chráněny proti běžným mírným nárazům. Dojde li však traumatu, které ovlivnilo i mozkový parenchym, dochází k primárním a sekundárním změnám majících za následek rostoucí nitrolební tlak právě v důsledku uzavřeného neurokrania. Rozeznává­me otřes mozku (komotio), zhmoždění (kontusio), natržení (laceratio), subdu­rální nebo intraparenchymální hemoragie, edém mozku, fraktury lebky.

Při traumatu dochází k předání kinetické energie mase mozku a její přeměně v energie potenciální. Tímto způsobem dochází tedy k poškození, jak na místě nárazu (coup), kde dojde momentálnímu přetlaku a mechanickému poškození při působení kinetické energie, tak na místě protilehlém (contra-coup), kde pak vlivem vlastní potenciální energie dochází ke zpoždění posunu masy mozku vzhledem k lebce a k jeho oddálení od stěny lebeční a krátkodobému podtla­ku. V této situaci dochází k poškození drobných cév. Díky udělené potenciální energii mozek pak svou setrvačností následně doráží na stěnu lebeční v místě contre-coup. Tímto způsobem pak dochází k poškození nervového parenchymu (kontuze, lacerace). Při mírnějším nárazu pak nedojde k morfologickému po­škození, ale pouze k funkčním výpadkům (comotio cerebri), jež se mohou nave­nek manifestovat pouze změnou vědomí. Dochází tím ke zvýšení nitrolebního tlaku. Toto zvýšení tlaku vede k poruchám prokrvení a k vývoji edému, čímž se celý patomechanismus potencuje a uzavírá tak do bludného kruhu. Vzestup nitrolebního tlaku může v konečném důsledku vést až k herniaci mozku pod falx cerebri, tentorium cerebelli nebo přes foramen magnum.

Ke vzniku edému mohou vést tři cesty. Tekutina se v mozkové tkáni může hromadit následkem poškození hematoencefalické bariéry (vasogenní edém), v důsledku hypoxie a následného poškození sodíkové pumpy na buněčné membráně (cytotoxický edém) nebo z důvodu zhoršeného odtoku mozkomíšního moku a jeho hromadění v parenchymu (intersticiální edém). Pokud převládá tvorba edému nad reabsorpčními mechanizmy, nitrolebeční tlak nadále stoupá a uzavírá se tak bludný kruh.

Při masivním krvácení a výrazném vzestupu nitrolebního tlaku pak může dojít k herniaci okcipitálního laloku pod tentorium cerebelli, přičemž dochá­zí ke kompresi kaudálního mozkového kmene. Klinickou manifestací jsou pak poruchy vědomí, deficity hlavových nervů, tetraplegie a nedostatečná činnost vitálních center.

Diagnostika se opírá o opakovaná neurologická vyšetření, kontrolu optické­ho disku a zobrazovací metody (rtg, CT, MRI). Jednou z důležitých zásad je mít stále na paměti, že trauma = polytrauma. Z tohoto důvodu patří k obligát­ním diagnostickým úkonům rtg snímky krční, torakolumbální a lumbosakrální páteře a důkladná adspekce a palpace celého pacienta! Je nutno u daného paci­enta stanovit priority a chronologický postup jednotlivých kroků.

nahoru
Metabolic

Metabolic

Hills facebook

Zapojte se do našeho velkého dobrodružství v Klubu štěňat a koťat.


Hrajte si s námi

hraZahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.

hrát hru >>

Simon's Cat'
Kde nás najdete
Doktor Doktor
Sestra 1 Sestra 2
Sestra 3 Sestra 4