Péče o srst pro psy a kočky. Náš salon je zaměřen na kompletní péči o srst. Nabízíme služby zkušené střihačky psů a koček.
Provádíme:Na zvládnutí bakterialních infekcí pomáhají antibiotika, v léčbě virových
chorob jsou naše možnosti léčby omezené. Na trhu se objevil přípravek firmy
Vétoquinol Enisyl -F, který má prokazatelný léčebný účinek na infekci
herpesvirem u koček. Onemocnění se projevuje typickým hlenovým výtokem z očí
a nosu a kýcháním, úmrtnost na komplikace u mladých koťat může dosahovat až
30%. Enisyl obsahuje látku L- lysin , podává se formou pasty a má léčebný
i preventivní účinek na kočičí herpesvirosu.
Proč prodáváme krmení a diety značky Hill´s? Kvalita ověřená léty, vznik se datuje r. 1939, kdy se objevila 1. klinická dieta k/d / onem ledvin/. V současnosti Hills nabízí nejucelenější komplex výživy pro všechny kategorie zdravých psů a koček, a nejširší spektrum diet pro lepší kontrolu snad téměř všech onemocnění. Vyšší cena je daň za za superpremiovou kvalitu a průkopnictví ve vývoji nových klinických diet. V současnosti portfolio Hillsu čítá 49 krmení a diet pro psy a 35 pro kočky / navíc v různých baleních /.
Navštivte Krmiva Hill´s také na Facebooku
Úžasný přístup k našim miláčkům i k nám
V rámci města Děčín určitě nejlepší úroveň, zatím není nic s čím bych nebyl spokojen. Velká spokojenost s přístupem ze strany pana MVDr. Křečka. Díky
Slušnost,vstříctnost a ochota mě kdykoli pomoc s mým psem Junkym který se nebojí jako jinde a chodí tam jak na procházku :-))
Je základem kvalitní péče. Stejně jako sebelepší kuchař nedokáže z mizerných surovin vykouzlit skvělý pokrm ale naopak skvělá surovina není zárukou kvalitního výsledku pokud projde rukou neodbornou. Ani zde zakoupení kvalitní značky krmiva zárukou úspěchu neb se přidávají dispozice vrozené a samozřejmě vlivy okolí mají za následek vlivy získané.
více o správné výživě zvířeteNejlepším receptem na dlouhé zdraví je jednoduše neonemocnět. K některým chorobám mají určití jedinci či plemena vrozené dispozice. Obezřetná volba plemene pro daný účel využití, zdravotní historie...
více o prevenci zvířeteČas rychle plyne a z našeho ještě před pár lety malého zvědavce je jedinec na kterém se začínají projevovat příznaky stárnutí. Jedním z těchto projevů je samozřejmě i opotřebování některých systémů. Zda platí u zvířat stejně jako u strojů že zanedbaná drobná oprava zpravidla rezultuje v opravu rozsáhlou a tím i nákladnou.
Vlastní laboratoř = výsledky již při stejné návštěvě. Možnosti co lze z vyšetření krve laboratorně vyšetřit by byly před pár lety v oblasti sci-fi a přitom nyní jich podstatnou část dokážeme zvládnout dokonce na počkání ve vlastní laboratoři.
Odstraňovat příčiny nikoliv jen tlumit důsledky onemocnění. Pouhé odstranění potíží vede zpravidla k pouze dočasnému zlepšení.
více o odstaňování příčin onemocněníJe rozdíl mít jednoho nebo víc psů?
zobrazit všechny dotazy >>FILTRACE VODY V AKVÁRIU
Akvárium v podstatě tvoří velký systém s přirozenou biologickou "filtrací", ve kterém probíhá koloběh dusíku, uhlíku atd. Všichni víme, že voda v přírodě má samočistící schopnost, v akváriu je však ta
zobrazit článek >> Test spokojenostiPokud patříte k majitelům feny nebo kočky, kteří se těší na vlastní odchov mláďat, jistě jste již mnohokrát přemýšleli o tom, jak o fenu nebo kočku v aktivní fázi reprodukce pečovat.
Vakcinační a antiparazitární schémata jsou jasně daná, ale jaká je správná výživa budoucí matky? Je potřeba březí feně nebo kočce změnit stravu nebo je jen nutné zvýšit denní dávku
krmiva? V následujících řádcích se pokusíme stanovit pravidla pro správnou a adekvátní výživu březích a kojících fen a koček.
Nároky na energii
Základní klidová potřeba energie (RER), kterou zvíře může získat z krmiva (po odečtení energie ve výkalech, moči a plynech), je u psa i kočky stejná a dá se poměrně snadno stanovit dosazením vhodných údajů do rovnice: RER = 30 x (tělesná hmotnost v kg + 70)
(kcal). Denní potřeba energie (DER) se pak mění v závislosti na věku, aktivitě, kondici, zdravotním stavu nebo fázi pohlavního cyklu. V případě gravidity a laktace se denní potřeba energie (DER) zjistí podle tabulky:
KOČKA
Březost - DER = 2 x RER
Laktace - krmení ad libitum (tzn. podle chuti), DER = 2 – 6 x RER
FENA
Týden gravidity:
1. - 4. DER = 2 x RER
5. - 6. DER = 2,5 x RER
7. - 9. DER = 3 x RER
Laktace:
Krmení ad libitum (tzn. podle chuti)
DER = 4 – 8 x RER
Podle vypočítané denní potřeby energie může majitel stanovit denní dávku krmiva (výjimkou je období laktace, kdy krmivo podáváme podle chuti, tzn. nedávkujeme, ale nabídneme feně nebo kočce tolik krmiva, kolik má potřebu přijmout). K tomu je potřeba zjistit obsah energie
v krmivu (nejlépe z obalu krmiva nebo z dostupných informací od výrobce). Ale přejděme od teorie k praxi.
Cíle kvalitní výživy
Cílem kvalitní výživy fen a koček v reprodukci je zajistit optimální:
- zabřeznutí
- počet štěňat nebo koťat ve vrhu
- životaschopnost štěňat a koťat
- kvalitní laktaci (dostatek kvalitního mleziva a mléka pro mláďata).
Samice těchto živočišných druhů mají specifické požadavky na výživu podle stádia pohlavního cyklu, ve kterém se právě nacházejí. Jedná se především o říji (období svolnosti k páření), březost a laktaci.
Podle vypočítané denní potřeby energie může majitel stanovit denní dávku krmiva (výjimkou je období laktace, kdy krmivo podáváme podle chuti, tzn. nedávkujeme, ale nabídneme feně nebo kočce tolik krmiva, kolik má potřebu přijmout). K tomu je potřeba zjistit obsah energie v krmivu (nejlépe z obalu krmiva nebo z dostupných informací od výrobce).
Období říje
Pro zajištění plnohodnotné říje a úspěšného krytí je potřeba, aby fena nebo kočka měly adekvátní výživu a ideální tělesnou hmotnost. Nadváha i podváha jsou nežádoucí, protože mohou negativně ovlivnit průběh říje, zabřeznutí i březosti. Feny v průběhu říje obvykle snižují příjem krmiva (asi o 17%), někdy mohou trpět nechutenstvím, objevuje se i zvracení.
Pro prevenci těchto problémů je vhodné feně nabídnout stravitelné a kvalitní krmivo v několika menších porcích podaných v průběhu dne.
Kočky mohou v období říje v důsledku sníženého příjmu krmiva dokonce zhubnout. Také pro ně proto platí stejná pravidla při výběru a podávání krmiva (i když u koček je příjem krmiva několikrát během dne i noci běžný i mimo období říje). V období říje ještě není nutné volit stravu pro březí feny nebo kočky (pouze v případě vyhublosti budoucí matky – např. při nežádoucím nakrytí).
Pro zajištění plnohodnotné říje a úspěšného krytí je potřeba, aby fena nebo kočka měly adekvátní výživu a ideální tělesnou hmotnost. Nadváha i podváha jsou nežádoucí, protože mohou negativně ovlivnit průběh říje, zabřeznutí i březosti.
Feny v průběhu říje obvykle snižují příjem krmiva (asi o 17%), někdy mohou trpět nechutenstvím, objevuje se i zvracení. Pro prevenci těchto problémů je vhodné feně nabídnout v tomto období vysoce stravitelné a kvalitní krmivo v několika menších porcích podaných v průběhu dne.
Období březosti
Fena je březí 55-70 dnů s průměrem 63 dnů. Období březosti lze rozdělit na tři etapy po 21 dnech, tzn. trimestry. Hmotnost feny se do porodu zvyšuje obvykle o 15-25%, po porodu by měla být maximálně o 5-10% vyšší než před připuštěním. V průběhu gravidity není nutné fenu překrmovat, protože fena si nepotřebuje pro zajištění adekvátní laktace vybudovat tukové rezervy. Po porodu je totiž schopna zvýšit denní příjem krmiva.
U koček trvá březost v průměru 63-65 dnů (rozmezí 58-70 dnů). Větší plemena koček většinou rodí až kolem 70. dne. Hmotnost matky roste lineárně od připuštění až do porodu. Na rozdíl od fen ztratí kočky po porodu jen 40% váhy, kterou získají během březosti. Zbývajících 60% získané hmotnosti je využito k zajištění produkce mléka.
Podívejme se na potřebu základních živin v průběhu březosti:
Voda: Neenergetická, přesto základní živina pro každého jedince. Neomezený přístup k čisté pitné vodě by měl být v průběhu gravidity a především kojení samozřejmostí. Pokud si uvědomíte, že potřeba energie je v období kojení až šestinásobná, pak se stejně zvyšuje i denní příjem vody. Z udržovacího denního příjmu 30-100 ml/kg tělesné hmotnosti se může zvýšit až na 600 ml/kg. tzn. že fena, která dříve vypila 500 ml vody za den, může při početném vrhu vypít až 3 litry vody denně.
Energie: V průběhu prvních dvou trimestrů má fena stejné energetické nároky jako normální
dospělá fena, protože plody začínají růst více až od 6.-7. týdne. Tomu také odpovídá nejvyšší potřeba energie u feny v období 6.-8. týdne gravidity (u feny s malým počtem štěňat se zvýší asi o 30%, u feny s velkým počtem štěňat až o 50-60%). Během posledního týdne březosti potřebuje fena nejvíce energie. Problém ale může nastat zejména u velkých plemen, která mají početné vrhy. Březí děloha u těchto fen již před porodem zaujímá velký prostor v dutině břišní, proto bývá pro fenu obtížné přijmout větší objem krmiva. V tomto období je tedy vhodné feně nabídnout krmivo s vysokým obsahem energie.
U koček rostou nároky na energii v průběhu celé březosti. Proto by mělo být krmivo volně dostupné a s vysokým obsahem energie po celou dobu trvání gravidity.
Příjem krmiva může náhle klesnout nebo se zcela zastavit těsně před porodem.
Bílkoviny: U fen i u koček potřeba bílkovin v průběhu gravidity výrazně roste, u fen
až o 40-70%. Je potřeba ke krmení nabídnout vysoce kvalitní a stravitelné bílkoviny, protože jen takové následně zajistí dobrou životaschopnost mláďat, jejich růst a vývoj a také odolný imunitní systém.
Tuky: Jsou důležitým zdrojem energie a zvyšují také stravitelnost krmiva. U fen je vhodné prodávat krmivo s obsahem 10-25% tuku v sušině a u koček minimálně s obsahem 18% tuku v sušině. Důležité je, aby byly zdroje tuku kvalitní, především co se týká obsahu omega-3
mastných kyselin (jsou nezbytné pro dobrý vývoj mozku a zraku mláďat).
Cukry (sacharidy): Jsou především pro feny významným zdrojem energie pro vývoj plodů, proto by krmivo mělo obsahovat alespoň 20% sacharidů v sušině.
Vápník a fosfor: Ve druhé polovině březosti velmi stoupá potřeba těchto dvou minerálů, protože dochází k tvorbě kostry plodů. Pozor ale na překrmování březích fen vápníkem. V důsledku špatného nastavení hospodaření s vápníkem může po porodu paradoxně dojít k nedostatku vápníku v těle, což má za následek až život ohrožující křečovité stavy
(tzv. poporodní eklampsie).
Stravitelnost: Podávání kvalitního a vysoce stravitelného krmiva v období před porodem, protože v té době nejsou schopny přijmout vyšší dávky krmiva.
Laktace
To, jak bude fena nebo kočka kojit svá mláďata, závisí na kondici matky a především na její adekvátní výživě před porodem i po porodu. Nutriční nároky v tomto období jsou přímo závislé na počtu kojených mláďat (čím větší je jejich počet, tím vyšší jsou nutriční nároky matky). Důležité živiny v průběhu laktace:
To, jak bude fena nebo kočka kojit svá mláďata, závisí na kondici matky a především na její adekvátní výživě před porodem i po porodu. Nutriční nároky v tomto období jsou přímo závislé na počtu kojených mláďat (čím větší je jejich počet, tím vyšší jsou nutriční nároky matky).
Voda: je pro produkci mléka nejdůležitější živinou. Po celé období kojení je nutno zajistit feně i kočce neomezený přístup k pitné vodě (např. fena o hmotnosti 35 kg vypije v období laktace 5-6 litrů vody za den).
Energie: Nároky na energii se po porodu zvyšují, u fen dosahují vrcholu mezi třetím až pátým týdnem laktace (dvoj až čtyřnásobek v porovnání s potřebou dospělého psa bez zátěže).
Kočky mají velké nároky na přísun energie po celou dobu laktace.
Bílkoviny: Kojící feny mají vyšší nároky na obsah bílkovin než na obsah energie v krmivu. Navíc je potřeba dodávat bílkoviny kvalitní a vysoce stravitelné (vhodné je podávat krmivo pro štěňata). Kočky si v průběhu laktace dokáží zvýšit tvorbu bílkovin v organismu, ale i ony potřebují v tomto období krmivo s vysokým obsahem bílkovin (minimálně 35% bílkovin v sušině krmiva, většinou se jedná o krmivo pro koťata).
Tuky: V krmivu jsou zdrojem energie, vitamínů rozpustných v tucích, ale také esenciálních mastných kyselin (DHA – dokosahexaenová kyselina, EPA - eikosapantaenová kyselina),
které jsou nezbytné pro správný vývoj mozku a zraku u rostoucích mláďat. Podávání krmiva
s vyšším obsahem tuku zvyšuje obsah tuku v mléce.
Sacharidy: Feny potřebují krmivo s vysokým obsahem sacharidů pro zajištění dostatečné hladiny laktózy (mléčného cukru) v mléce.
Vápník a fosfor: Oba minerály jsou vylučovány mlékem, proto jejich potřeba v období kojení značně stoupá (asi na dvojnásobek až pětinásobek u fen v porovnání s udržovacím krmivem pro dospělé psy.
Stravitelnost: I v období kojení je nezbytně nutné podávat krmivo s vynikající stravitelností (nejlépe krmivo s označením superpremium, vhodné pro štěňata nebo koťata).
Závěr
Správný způsob péče a krmení březích a kojících fen a koček je předpokladem úspěchu při vašich chovatelských aktivitách. Jen zdravá budoucí matka, která je v ideální kondici a navíc je také adekvátně krmena, může přivést na svět vrh spokojených, zdravých a odolných mláďat.
Leguán zelený (Iguana iguana) se stal v posledních letech vedle suchozemských želv a chameleonů jedním z nejčastěji chovaných plazů. Mláďata se k nám dovážejí ve velkém z chovných farem v USA a ve Stř
zobrazit článek >> Jak tráví pesPes má relativně krátký zažívací trakt. Proto potrava prochází střevem psa dosti rychle. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebávání potravy musí se podle jednotlivých složek stra
zobrazit článek >> Deset bodů k zapamatování pro dobrou chůzi1. Začít pravidelně cvičit pozornost. 2. Denně se snažit udělat výcvik zajímavým (Měnit rytmus chůze.) 3. Psa před samotným výcvikem nastartovat. (Získat jeho pozornost, zaujmout jej pro cvik.) 4.
zobrazit článek >> Co je nejlepší připravit pro psí turistyStan pro psa -Váš pes určitě ocení, pokud mu pořídíte privátní cestovní boudu, která ho ochrání před mokrem a ve které se bude cítit pohodlně a v bezpečí. Spacák pro psa - nejen Vy, ale i Váš pes
zobrazit článek >> Alexandr rudohlavýChovem papoušků se zabývám asi dvanáct roků a polovinu této doby jsem choval převážně australské druhy s výjimkou mníška šedého. Stačila ale návštěva jedné menší regionální výstavy a moje preference v
zobrazit článek >> Vánoční cukroví pro psyLahodný psí ,,perníček“ Potřebujeme: 500 gramů hovězích jater, 1 – 2 vajíčka se skořápkou, vše rozmixujeme. K tomu přidáme ovesné vločky, celozrnou mouku a umícháme v hustou kaši. Poté těsto naplníme
zobrazit článek >> Leguán fidžijský- výběr dekoraceJelikož to jsou typická stromová zvířata, nejdůležitějším vybavením chcete-li dekorací, jsou větve. V teráriu bezpodmínečně musí být několik větví různé tloušťky, od těch slabších o průměru cca 1-2 cm
zobrazit článek >> Lze naučit chodit kočku na vodítku?Jestliže chcete vaší kočce umožnit bezpečně poznávat svět i mimo domácnost, je možnost naučit vaši kočku chodit na vodítku ideální možností. Nejlepší je začít již v raném věku. Starší kočku půjde
zobrazit článek >> Péče o starší psy aneb dopřejme psům spokojený důchodZa starší bývají považováni v době, kdy dosáhnou poloviny očekávané délky života. Je zřejmé, že ke starému psu se musíme chovat s ohledem na jeho věk. Je nezbytné věnovat mu velkou pozornost a péči ja
zobrazit článek >> Morčata aneb kousek Jižní Ameriky u nás domaMorče je nejlepší volba pro každého začínajícího chovatele. Je to zvířátko milé a přátelské, nenáročné, přiměřeně velké do každého bytu a péče o ně není nijak těžká. Morče divoké Divoce žijící mo
zobrazit článek >>Zahrajte si hru typu puzzle, kde se skládá dle výběru pes nebo kočka.
Pokud projdete prvním kolem, nastupuje vždy trochu složitější obrázek na skládání.
Je to jednoduché a docela zábavné.